Cizre'de bir kişi daha yaşamını yitirdi, 28 yaralıdan 18'inin durumu kötüye gidiyor

Cizre'de bir kişi daha yaşamını yitirdi, 28 yaralıdan 18'inin durumu kötüye gidiyor

Cizre'de dün sabah saatlerinde tanklardan yapılan top atışları ile Cudi Mahallesi'nde vurulan evlerde yaralanan 28 kişiden 18'inin sağlık durumunun kötüye gittiğini belirten Cizre Halk Meclisi Eş Başkanı Mehmet Tunç, Cihan Karaman'ın ardından bir yaralanın daha yaşamını yitirdiğini ve bölgeye top atışlarının sürdüğünü kaydetti.

Sokağa çıkma yasağı ve saldırıların 42'nci gününe girdiği Şırnak'ın Cizre ilçesinde dün Cudi Mahallesi'ne yapılan yoğun top atışlarının bir eve isabet etmesi sonucu yaralanan ve dünden bu yana hastaneye kaldırılmayı bekleyen 28 kişinin durumu ağırlaşıyor. Dün akşam saatlerinde yaralılar arasında bulunan ve AİHM'in hastaneye kaldırılması için tedbir kararı verdiği Cihan Karaman'ın yaşamını yitirdiği mahallede, 28 yaralıdan 18'inin sağlık durumunun kötüye gittiği öğrenildi.

Dün gece yaralıların bulunduğu evde olan Cizre Halk Meclisi Eş Başkanı Mehmet Tunç ile irtibat kesilirken, sabah saatlerinde Tunç'a ulaşıldı. Tunç, yaralılardan durumu ağır olan bir yurttaşın daha yaşamını yitirdiğini ve yaşamını yitiren yurttaşın henüz kimliğini tespit edemediklerini söyledi. Saatler ilerledikçe yaralıların sağlık durumlarının daha kötüye gittiğini ifade eden Tunç, top atışından yıkılan evin bodrumunda yaralılara müdahale etmek için sargı bezlerinin dahi kalmadığını vurguladı. Aynı zamanda bölgeye tanklardan yapılan top atışlarının sürdüğünü kaydeden Tunç, devletin saldırıları sürdürüp yaralıların hastaneye kaldırılmasını engelleyerek toplu bir katliam girişimi içinde olduğunu ifade etti.

Tunç, dün akşam yaptıkları çağrıyı yineleyerek, "Burada yeni bir sivil katliam yaşatılmak isteniyor. Bir an önce ulaşıp gereken yapılmazsa hepimizin buradan cenazeleri alınacak" dedi. (Şırnak/DİHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 24 Ocak 2016 11:27
www.evrensel.net
ETİKETLER Cizre