Berlin’in yarışma filmleri açıklandı

Berlin’in yarışma filmleri açıklandı

Bu yıl 11-21 Şubat’ta düzenlenecek 66. Berlin Film Festivali’nin yarışma ve yarışma dışı özel bölümlerinde gösterilecek filmler açıklandı. Meryl Streep’in başkanlığını yapacağı jürinin karşısına çıkacak isimler arasında Michael Grandage, Thomas Vinterberg, André Techiné ve Danis Tanoviç yer alıyor.

19 filmin yer aldığı Altın Ayı Ödüllü yarışmada dikkat çeken filmlerden biri başrollerini Colin Firth, Jude Law ve Nicole Kidman’ın paylaştığı, Michael Grandage’nin yönettiği ‘Genius’. Diğer bir yapım, ‘Take Shelter’ın yönetmeni Jeff Nichols’ın yeni filmi ‘Midnight Special’. Danimarka sinemasının önemli yönetmenlerinden Thomas Vinterberg’in yeni filmi ‘The Commune’ da ödül için yarışacak. André Techiné’nin ‘Quand on a 17 ans’ı ve Bosna Hersekli Oscarlı Snemacı Danis Tanoviç’in yönettiği ‘Death in Sarajevo’ da Merly Streep’in başkanlığını yapacağı jürinin karşısına çıkacak.

Festivalde yarışma dışı özel gösterimler arasında ise Spike Lee’nin olgunluk dönemi başyapıtı olarak tanımlanan ‘Chi-Raq’ dikkat çekiyor. Yarışmada Türkiye yapımı bir film bulunmuyor. Ancak Generation bölümünde Türkiye’den ‘Rauf’, ‘Genç Pehlivanlar’ ve ‘Mavi Bisiklet’ yer alıyor. Ayrıca Ahu Öztürk’ün yönettiği ‘Toz Bezi’, dünya prömiyerini festivalin Forum bölümünde yapacak. (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net