14 Nisan 2012 13:47

Bakanlıktan Coca Cola’da yetki oyunu

ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Öz Gıda-İş Sendikası ortaklığı, ÇAYKUR rezaletinin ardından ikinci bir kanunsuzluğa daha imza attı. Tek Gıda-İş Sendikasının örgütlendiği Coca Cola işyerlerinde 144 kişinin çalıştığı fabrikanın iş kolunu değiştirip buharlaştırdı. Toplam 1041 kişinin çalıştığı Coca Col

Bakanlıktan Coca Cola’da yetki oyunu

Paylaş

Tek Gıda-İş, Coca Cola İçecek işletmelerinde çoğunluğu sağladığını ve yetki alma sürecine girdiğini açıklamasının hemen ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yetkiyi yüzde 50 barajının altındaki Öz Gıda-İş’e vermesini tezgah olarak niteledi.

Sendika, bakanlığın 144 kişinin çalıştığı ve 106’sının Tek Gıda-İş’e üye olduğu Coca Cola Ankara fabrikasının durup dururken iş kolunu değiştirip sonra da yok saydığını belirterek, “Çalışma Bakanlığı ile Öz Gıda-İş ortaklığı malum tezgahını yine işletti ve ÇAYKUR benzeri bir skandalı yeniden piyasaya sürdü” diyerek tepkisini belirtti.

Tek Gıda-İş, Coca Cola içecek işyerlerinde çalışan işçilerin çoğunluğunun sendikalarına üye olduğunu ve diğer sendikadan istifaların hukuki geçerlilik kazanması için beklenen süre bittiğinde, yetki tespiti için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına başvuru yapacağını kısa bir süre önce kamuoyuna ilan etmişti.

FABRİKAYI BUHARLAŞTIRDILAR

Sendika, aylardan beri çoğunluğu sağlayamadığı için Öz Gıda-İş’in yetki tespit talebine bir türlü olumlu cevap veremeyen, bunun için de talebini bekleten Çalışma Bakanlığının, “yandaş” olarak nitelediği diğer sendikanın bir cephe daha kaybetmesine engel olmak için yeni bir düzen tezgahladığını ifade ederek, 144 kişinin çalıştığı Ankara fabrikasının nasıl buharlaştırıldığını şöyle anlattı: “Coca Cola’nın üretim yapan koskoca Ankara fabrikası ve bu fabrikada çalışan SGK’da kayıtlı 144 kişi, üyemiz olan 106 kişi; biz çoğunluğumuzu ilan ettiğimiz tarihe kadar 04 no’lu gıda iş kolunda görünüyorken, ne hikmetse bizim çoğunluğumuzu ilan ettiğimiz tarihten sonra birden buharlaştı, iş kolu değişti ve işletme toplam çalışan sayısından düşüldü. Ankara fabrikası çalışan sayısı toplamdan düşüldükten sonra da Öz Gıda-İş oransal olarak çoğunluk seviyesine yükseltilmiş oldu ve yetki tespit işlemi de lehine yapılarak, resmen duyuruldu.”

MATEMATİK KURALLARINI ÇİĞNEDİLER

Sendikadan yapılan yazılı açıklamada Öz Gıda-İş’in erken zafer çanları çaldığı kaydedilerek, Coca Cola işçisinin yandaş sendikaya soruları şöyle sıralandı: “Başvuru tarihindeki üye sayın 415. Bu, Bakanlık tespiti. O halde cevap ver, ne zamandır 415, 1041’in yarısından bir fazla etti? Lehine tespit yapıldığı tarihteyse sadece 160 üyen var. Sen şimdi hangi yüzle, hangi yetkiyle bizi temsil ettiğini iddia edip de, sözleşme masasına oturmaya kalkıyorsun?”

Tek Gıda-İş, ÇAYKUR rezaleti yargı çarkından nasıl döndüyse, Coca Cola’da da aynısının olacağını belirterek, sahtecilik ve yalanları ulusal ve uluslararası kamuoyunda afişe edeceklerini de kaydetti.

Coca Cola’da adalet yerini bulacaktır ifadelerini kullanan Tek Gıda-İş yetkilileri, “Tek Gıda-İş ve Coca Cola işçisi, özgürlüğünün ve haklarının mücadelesini sonuna kadar verecek, hiçbir baskı, yalan dolan ve tezgaha haklarını kurban etmeyecektir” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Zamlara karşı mücadele çağrısı

SONRAKİ HABER

Çocuğuna cinsel istismardan yargılanan erkek, öldürdüğü eşini suçladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa