AİHM, tedbir kararını uygulamayan hükümetten açıklama istedi

AİHM, tedbir kararını uygulamayan hükümetten açıklama istedi

AİHM, Cizre'de tedbir kararı verdiği 3 yaralıdan 2'sinin yaşamını yitirmesi sonrası tedbir kararının fiiliyatta işlememesi üzerine hükümetten detaylı açıklama istedi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM), verdiği tedbir kararlarına rağmen Türkiye'nin kararın gereklerini yerine getirmemesi üzerine avukat Ramazan Demir tarafından yapılan başvuru üzerine Türkiye'den izahat istendi.

AİHM'in verdiği yeni karara ilişkin DİHA'ya bilgi veren Avukat Ramazan Demir, AİHM'in Cizre'de devlet güçleri tarafından açılan ateş sonucu yaralanan 3 kişiye ilişkin aldığı tedbir kararının uygulanmaması üzerine bugün öğlen saatlerinde yeniden mahkemeye başvuru yaptıklarını söyledi. Demir, tedbir kararının gereği olarak yaralıları almaya giden ve aralarında HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, belediye eş başkanları ile yurttaşların bulunduğu gruba ateş açılmasını hatırlatarak, başvuruda Türkiye'nin alınan tedbir kararlarına uymadığını ve sözleşmenin 34'üncü maddesine aykırı davrandığını kaydederek, daha etkili bir tedbir kararının alınmasını talep etti.

Başvuruyu değerlendiren AİHM ise kısa süre içerisinde olumlu yanıt vererek, hükümetten şikayetlere ilişkin detaylı açıklama istedi. AİHM, hükümete 22 Ocak günü öğlen saatlerine kadar detaylı açıklamayı bildirmesini istedi.

Demir, alınan tedbir kararlarına devletin uymaması ve gereklerini yerine getirmemesinden ötürü fiiliyatta işe yaramayan bir karar halinin ortaya çıktığına dikkat çekerek, "Daha etkili bir tedbir alınmasını talep ettik. Bu kapsamda Türkiye ile ilgili davalara bakan Daire Başkan Yardımcısı şikayetimizle doğrudan ilgilenerek, gündemine aldı. Bu kapsamda da Türkiye'den alınan tedbir kararlarına uyulmadığı yönündeki şikayetlere ilişkin ilgili detaylı açıklama istendi" dedi.

Demir, yaptığı başvuruya ilişkin olarak, bugüne kadar alınan 3 tedbir kararını da hatırlatarak, sağlık ve fiziksel bütünlük noktasında haklarında tedbir kararı alınan 2 kişinin yaşamını yitirmesi dolayısıyla AİHM'in kararlarını dikkate almayan bir devletin olduğunu vurguladı. "Her kişi için verilen tedbir kararlarının hükümsüz kaldığı görülmektedir" diyen Demir, tedbir kararlarının alınmasının tek başına yeterli olmadığı AİHM açısından bunun uygulatılıp uygulatılmadığının önemine dikkat çekti.

Başvuruda mahkemeden bir hâkim heyetinin de Cizre'ye gelerek yerinde olgu ve delil tespitinde bulunması talep edildi. (DİHA)

www.evrensel.net