Antalya OSB işçileri şubat ayını bekliyor

Antalya OSB işçileri şubat ayını bekliyor

Mahir DOĞAN
Antalya

Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan fabrikalarda çalışan işçilerin gözleri şubat ayında alacakları ücretlerde İşçiler asgari ücret zammının kendilerin ne kadar yansıtılacağını merak ediyor. Alacakları zammın beklendiği gibi olmaması halinde eyleme başlama uyarısında bulunan işçiler bir yandan da sendikalaşmanın olanaklarını tartışıyor. 

Antalya’nın ve Organize Sanayii Bölgesi’nin en büyük firmalarından olan plastik kapı ve pencere üreten ADO-PEN tartışmaların yoğun yaşandığı bir fabrika. Fabrikada işçilerin büyük bir çoğunluğu asgari ücretle çalışıyor. Fabrikanın çalışan işçilerinden bir bölümü de asgari ücretin biraz üzerinde ücret alıyorlar. Görüşüne baş vurduğumuz işçilerden bazıları, “Eğer ücret artışı istediğimiz düzeyde olmaz ise biz de iş yavaşlatmayı düşünüyoruz” diyor. İşçiler “Peki  iş yavaşlattığınızda yine zam vermezlerse” sorumuzu ise “İnşallah verirler” diye yanıtlıyor.  “Sendikaya üye olmayı düşünmüyor musunuz?” sorumuz üzerine ise “Valla o iş zor” diyorlar. İşçiler en çok Renault işçilerinden etkilenmiş. Renault işçilerinin verdiği mücadeleyi takip ettiklerini kaydeden işçiler, “Evet onların mücadelesini biliyoruz.  Burada metal işçilerinin eylemlerini anlatan bildiriler dağıtanlar oldu” diyorlar. Bazı işçiler de, “Fabrikada yoğun bir baskı uygulanıyor. Sırf biz kendimiz istifa edelim de, işten ayrılalım istiyorlar. Tazminatsız işten ayrılmamızı istiyorlar” diyor

İŞÇİLER SENDİKAYI TARTIŞIYORLAR

Yine Antalya Organize Sanayiinde faaliyet gösteren bir gıda fabrikasının işçileriyle görüşüyoruz. İşçiler “Bizim fabrikada 600 kişi çalışıyor ve tamamına yakını asgari ücretle çalışan genç işçilerden oluşuyor. Bizim şu an zam almaya dönük bir eylem, ya da iş yavaşlatma gibi bir olanağımız yok. Fakat fabrikaya DİSK/Gıda-İş Sendikası sürekli bildiriler dağıtarak, bizleri sendikalı olmaya çağırıyor. Biz de bu konuyu ciddi, ciddi düşünüyoruz ve kendi aramızda bu konuyu tartışıyoruz” diye konuşuyor. 

www.evrensel.net