20 Ocak 2016 02:33

Katledilen basın emekçileri Eskişehir’de anıldı

Katledilen basın emekçileri Eskişehir’de anıldı

Paylaş

Eskişehir Emek ve Demokrasi Güçleri, İsmet İnönü Caddesindeki Kanatlı AVM önünde katledilen gazeteciler Hrant Dink, Metin Göktepe ve Uğur Mumcu'yu anmak için basın açıklaması yaptı. 

Basın açıklamasının yapılacağı alanda yapılan polis ablukası dikkat çekiciydi. Polis 3 TOMA ve çok sayıda çevik kuvvetle barikat kurarak yapılacak yürüyüşe izin vermedi. Basın açıklaması polis barikatı önünde yapıldı. Polis barikatı nedeniyle yarım saat boyunca Eskişehirliler tramvayı kullanamadı.

Emek ve Demokrasi Güçleri adına adına basın açıklamasını Roza Tural okudu. Hrant Dink'in katilinin üzerinden tam 9 yıl geçtiğini, oyalama ve yalanlarla dolu 9 yılın sonunda gerçek katillerin hala ortaya çıkartılıp ve sorumluların yargılanmadığını dile getirdi. Hrant Dink'in hayatı boyunca kaleminde her zaman barış, kardeşlik olduğunu söyleyen Tural "9 yıl önce Hrant'a sıkılan kurşun barışa, kardeşliğe, demokrasiye, özgürlüklere sıkılmıştır" dedi. 

Kürt illerinde terörle mücadele kisvesi altında sivil halka saldırıların arttığına da dikkat çeken Tural "Barışı savunan, barış için mücadele eden, çocuklar ölmesin diyen kim varsa hedef gösteriliyor. Geçtiğimiz günlerde Barış için imza toplayan ve sonrasında gözaltına alınan, kapıları işaretlenen akademisyenler buna örnektir” diye konuştu.

‘AKP bu faili meçhul cinayetler silsilesinden doğmuş mezhepçi - faşist - gerici bir üründür’ diyen Tural, Hrant'a sıkılan kurşunun bugün ülkenin doğusunda halkları öldürmeye devam ettiğini vurguladı. 

Basın açıklaması Hrant Dink'in şu sözleriyle  bitirildi. 
Kaybolmayın çocuklar! 
Kaybetmeyin analar! 
Kaybolan çok insan var, bulun onları analar! (Eskişehir / EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Erzurum'daki diri diri yakma girişimine iyi hal indirimi

SONRAKİ HABER

Soma Maden Katliamı davasında Can Gürkan'a ödül gibi tahliye kararı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa