19 Ocak 2016 08:17

The Eagles grubunun kurucularından Glenn Frey öldü

The Eagles grubunun kurucularından Glenn Frey öldü

Paylaş

ABD'li ünlü rock grubu The Eagles'ın kurucularından Gitarist Glenn Frey, 67 yaşında hayatını kaybetti. The Eagles, 'Hotel California' adlı şarkılarıyla dünya çapında 150 milyon albüm satmıştı.

Frey'in eklem iltihabı, kalın bağırsak iltihabı ve zatürre rahatsızlıklarından kaynaklı komplikasyonlar sonucu New York'ta hayatını kaybettiği bildirildi.

GLENN FREY KİMDİR?

The Eagles, 1970'lerin en başarılı müzik gruplarından biriydi. Grubun en sevilen şarkılarından biri 1976'da çıkan 'Hotel California'. Glenn Frey, The Eagles'ı 1971 yılında Don Henley, Bernie Leadon ve Randy Meisner ile birlikte kurdu. 'Hotel California' şarkısının sözlerini de Frey ile Henley birlikte yazdı. Frey, grubun en büyük hitleri arasında yer alan 'Heartache Tonight' ve 'Lyin' Eyes' adlı şarkıların da bestecisiydi.

Ailesi ve gruptaki müzisyenler Frey'in ölümüyle ilgili açıklamalarında, "Kelimeler acımızı, sevgimizi ve bize verdikleri için ona duyduğumuz saygıyı tarif etmeye yetmez" ifadelerini kullandı. Henley de, "Benim ağabeyim gibiydi, aileydik ve tüm aileler gibi bazı sorunlar oluyordu. Fakat 45 yıl önce kurduğumuz bağ, Eagles'ın dağıldığı 14 yıl boyunca dâhil hiç kopmadı" ifadelerini kullandı.

Grubun 1980 yılında dağılmasından sonra Frey kariyerine solo albümle devam etti. Frey'in en beğenilen şarkıları arasında 1984 yapımı Beverly Hills Cop (Sosyete Polisi) filminin müziği 'The Heat is On' da bulunuyor. Grup 1994 yılında tekrar bir araya gelmiş ve dünya turuna çıkmıştı.

ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır Sur'da çatışma: 1 uzman çavuş hayatını kaybetti

SONRAKİ HABER

Adana'da 14 yaşındaki çocuğa istismarda bulunan erkek tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa