İstanbul’da çılgın rant

İstanbul’da çılgın rant

TBMM’de bir basın toplantısı düzenleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Binlerce yeşil, kamu ve cami alanının rantsal dönüşümünün belgesi olarak tanımladığı haritayı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yollayacağını açıklayarak, Ortada 50 milyar dolarlık rant görünüyor dedi.TBMM’de bir

TBMM’de bir basın toplantısı düzenleyen Tekin, “İstanbul Rant Planı” yazan 1/100000 ölçekli harita ile ilginç iddialar gündeme getirdi. Basın toplantısına getirdiği “resmi planı” Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a da göndereceğini ifade eden Tekin, kentsel dönüşümle ilgiyi yasaya ihtiyaç olmadığını savundu. Tekin, “Çünkü daha önce kentsel dönüşümle ilgili yasa ihtiyacı olsaydı, İstanbul’da bazı yerlerde kentsel dönüşüm olmazdı” dedi.

‘VAH İSTANBUL’UN HALİNE’

Tekin, Sulukule olarak bilinen Sultan Mahallesi’ndeki dönüşümde, burada yaşayan vatandaşların sürgüne tabi tutulduğunu vurgulayarak, “Bundan sonra yapacağınız kentsel dönüşüm buna benzerse, vah İstanbul’un haline” diyerek Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a şöyle seslendi: “Hani sizin Fatih Sultan Mehmet’e saygınız. Tarihi yarımadaya hançer gibi saplayacaksınız bu binaları, sonra siz yönetmiyor gibi şikayet makamı gibi demeç vereceksiniz. Kasımpaşa’da 44 yıllık Kur’an kursunu ne yaptınız? Kamuya ait yerler ne oldu, kimlere peşkeş çektiniz? 3. köprü güzergahına ilişkin planlar gizli tutulurken, güzergahta 3 yıl önce arsalar kapanmış, kim bu yatırımcılar, bunları kimler aldı?”

‘RANTSAL DÖNÜŞÜMÜN ÖRNEKLERİ’

İstanbul’un filmini çektiklerini dile getiren Tekin, “Bu planda, ana hatlarıyla ilgili kimlere verildi, yargı süreci olmasın diye bunların üzerini kapattık ama Başbakana göndereceğimizde açık. Başbakan İstanbul’da dönen rant planını, rant filmini gördüğünde kendisi de çıldırmış olacak. Kentsel dönüşümün nasıl bugüne kadar rantsal dönüşüme dönüştüğünün en bariz örnekleri burada. Resmi plandır, bu planın üzerine oturtarak, binlerce yeşil, kamu, cami alanları, vakıflara ait yerleri, Kuran kurslarının nasıl ranta döndüğünün bilgisi, belgesidir” diye konuştu.

‘50 MİLYAR DOLARLIK RANT’

Ortada 50 milyar dolarlık bir rant göründüğünü de ifade eden Tekin “Kentsel dönüşümün rantsal dönüşüme dönüşmemesi” gerektiğini söyledi. Başbakanın Ayamama Deresi’nde 32 vatandaşın hayatını kaybetmesinin ardından, “Derelerle oynamayın, intikamı ağır olur” dediğini hatırlatan Tekin, “Dere yatağının tamamı yıkılacaktı. Yıkımdan vazgeçtik, demeçten sonra kaç yapılaşma var? Kaç plan tadili oldu? Dereyi kurutamayan bir iktidar, bana ne kanalı yapacak? Kent ortasında derede vatandaşlar boğulurken sen bana kanal İstanbul yapacaksın, bunlar fantezi şeyler. İstanbul halkı bunlara değer vermez” diye konuştu.

Tekin, bu alanlara ilişkin isim vermekten kaçınırken, “Bu cami alanları plana dönüştü mü dönüşmedi mi? Camiden çıkarıp rezidansa ya da konuta çevirdiniz mi? Okul alanlarını, kamuya ait yeşil alanları çevirdiniz mi çevirmediniz mi? TMSF’nin elinde, batan banka patronlarının arazileri ne oldu? Kime peşkeş çekilip çekilmediğini, haritada göreceksiniz. Bunların hepsi resmi bilgilerdir” dedi.

Tekin, birden fazla cami alanının rezidansa dönüştüğünü iddia ederek, “Örneğin Gaziosmanpaşa, Kadıköy’de var. Mezarlık alanını da dönüştürüp, ranta dönüştürdüler” şeklinde konuştu. (ANKARA)

www.evrensel.net