‘İZELMAN’da yüzdelik farkların kalkmasını istiyoruz’

‘İZELMAN’da yüzdelik farkların kalkmasını istiyoruz’

Metehan UD
İzmir

İzmir Büyükşehir Belediyesine ait İZELMAN Şirketi ile bu şirkette örgütlü olan Genel-İş Sendikası arasındaki toplusözleşme görüşmelerinde ücretlere ve sosyal haklara geçilmesi ile birlikte, yüzde 40 ve yüzde 20 eksikle çalışan işçilerin durumu bir kez daha gündeme geldi. Devam eden TİS görüşmelerini ve taleplerini Genel-İş 1 No’lu Şube üyesi İZELMAN şoförleri ile konuştuk.
Buca Bölgesi Baştemsilcisi olan Onur Ağcahan Büyükşehir’in teklifini eksik gördüklerini belirterek, “Büyükşehir asgari ücrete gelen zammı yansıttı. Bu yüzden teklif yapmadı diye görüyoruz. Tabi beklentimiz çok büyük. Ben yüzde 40’la çalışıyorum ve elime 1500-1600 TL geçiyor” dedi.

İşyerinde üç farklı ücret uygulamasının olduğunu ifade eden Ağcahan, “Arkadaşlar arasında çok büyük olumsuzluklar oluyor. Aynı işi yapıyoruz, aynı arabaya biniyoruz, aynı saatte geliyoruz, aynı saatte gidiyoruz. Bunların düzelmesi lazım. İşçilerin Büyükşehire kırgınlığı var. Çünkü en ağır işi yapanlardan biri otobüs şoförleri. Sabahın dördünde kalkıyorlar, yağmur çamur demeden. Halkla muhatap oluyorlar, dayağı yiyorlar, darbediliyorlar. En az parayı da alan şoförler. İşçiler olarak yaşanabilir bir ücret bekliyoruz. Bu eksik çalışma sistemi artık son bulmalı.”

‘DAHA İYİ TEKLİFLER BEKLİYORUZ’

Dört senedir şoförlük yaptığını da belirten Ağcahan, “Daha önce kredi kartı borcum yokken şimdi olmaya başladı. Kredi çektim. Aile arasında sıkıntı yaşamaya başladık. Huzurumuz yok. Çocuğumuza gönül rahatlığı ile bir şey alamıyoruz. Bu maaşla, ev kirası mı vereceğiz, çocuk mu okutacağız, yoksa diğer ihtiyaçlarımızı mı karşılayacağız. Daha iyi teklifler bekliyoruz” dedi.

‘BİZİM BAYRAMIMIZ YOK’

Fahrettin Altay Bölge Baştemsilcisi Ercan Yetiş de, İzmir trafiğinde sabahın ilk saatlerinden gece saatlerine kadar İzmir halkına hizmet verdiklerini dile getirerek şunları söyledi: “Vatandaşla biz muhatap oluyoruz. En küçük sorunda şoförü sorumlu tutuyor. Oysa şoförün görevi verilen aracı kullanmak. Araçların ısıtmaları, soğutmaları sorun oluyor ama bunda şoförün hiç sorumluluğu yok. Bir de hayat şartlarının getirdiği yük, stres var. Bayramımız, bir özel günümüz yok. Cumartesi pazar herkes hafta tatili kullanır biz çalışırız.”

‘İKİMİZ DE AYNI ARACI SÜRÜYORUZ’

20 yıllık şoför olduğunu ve aldığı ücretle beş sene önce giren arkadaşının aldığı ücret arasında uçurum olduğunu vurgulayan Yetiş “Ama neden? İkimiz de aynı aracı sürüyoruz, ikimiz de aynı saat çalışıyoruz ama ücret konusunda böyle bir fark olmaması lazım. Birimiz koltuktan kalktığında diğeri oturuyor. Ücret farkından dolayı arkadaşlar arasında huzursuzluk var, birbirlerine lakap takıyor arkadaşlar, “Sen kırkçısın, sen yirmicisin” gibi. Bu da doğal olarak işyerindeki verimliliği azaltıyor. Büyükşehirin teklifi iyi ama yeterli değil. Yüzdelik dilimlerin kalkması lazım” dedi.

‘O FARKLI ÜCRET ALIYOR BEN FARKLI’

Yüzde kırklık dilimde olduğunu belirten Bornova Bölge Baştemsilcisi Serkan Sokat da “Hemen hemen her gün işyerinde yüzdelik farklardan dolayı sorun yaşıyoruz. O sizden siz ondan araba alıyorsunuz ama o farklı ücret alıyor ben farklı. O ikramiye aldığında bir açığını kapatıyor bizde hiçbir faydası olmuyor. Evden su, yemek getiriyoruz. Benim 21 aylık bebeğim var ve maddi sorunlardan dolayı eşim daha erken iş başı yapmak zorunda kaldı. Eşim hastaydı, bir hafta izin al diyemedim. Ben koşmaya çalıştım” dedi.

‘AYNI MAAŞ VE HAKLARI İSTİYORUZ’

Maddi sorunlarla boğuşurken bir de vatandaşa hizmet vermeye çalıştıklarını da ekleyen Sokat şunları dedi: “Biz insan taşıyoruz, kafamızın rahat olması lazım. Mesela şeker hastalığı arttı garajımızda, aynı şekilde psikolojik problemleri olanlar da arttı. Biz Büyükşehirin verdiği teklifi olumlu bulmadık. Diğer işçi arkadaşlarımızla aynı maaşı ve sosyal hakları istiyoruz. Büyükşehirin bize iyi bakmasını istiyoruz. Sözleşmenin masada bitmesini istiyoruz. Eylemler yaparak halkımızı mağdur etmek istemiyoruz. Davullarla zurnalarla belediyenin önünde halaylar çekerek bitirelim sözleşmeyi ama sendikamızın aldığı kararları da uygulayacağız.”

‘GECEMİZ, GÜNDÜZÜMÜZ BELLİ DEĞİL’

Özgür Çelik (Buca Bölgesi Temsilcisi): Dört senedir işimi severek yapıyorum ama gidişat iyi değil. İnsanlar hep mağdur. Bunları hak etmiyoruz. Kimse bizim arkamızda durmuyor. Gecemiz, gündüzümüz belli değil. Yöneticiler elini vicdanına koysun öyle hareket etsin. Masa başı iş yapmıyoruz. İnsan taşıyoruz, hizmet veriyoruz. Eğer bunları hak ediyorsak söylenecek bir şey yok. Kimseden hakkımız dışında bir şey istemiyoruz. Senelerden beri bu mağduriyeti yaşıyoruz ama Büyükşehir buna bir çözüm bulmuyor.

Son Düzenlenme Tarihi: 18 Ocak 2016 11:33
www.evrensel.net