Taraftar grupları da barış çağrısı yaptı

Taraftar grupları da barış çağrısı yaptı

Barış çağrılarına tribünlerden destek geldi. Çok sayıda taraftar grubu tarafından yapılan açıklamada Ayşe öğretmenin “Çocuklar ölmesin”, akademisyenlerin “Bu suça ortak olmayacağız” çağrılarının desteklendiği ifade edilerek “Barış isteme suçunu gururla işleriz” denildi.

Basın açıklamasının tam metni şöyle:

“Biz tribüncüyüz. Dışarıdan bakınca bir garip topun peşindedir aklımız. Ama ne iki renkli formayı ne de o topu hayatın önüne koyarız. Birbirimizle tepişiriz; ama biliriz ki bu toprakların da bu oyunun da tadı bir arada yaşamada. Bu tadın ancak barış olursa alınabileceğini de biliriz.
Topçunun tekmeye kafa uzatanını severiz; ama çocuklar mermilerin önünde uzandığında biz de uzanırız. Ekmek bulmaya giden insanlar vurulduğunda, boğazımıza düğümlenir lokmalarımız. Anneler çocuklarına kurdukları sofrada can verdiklerinde, bize de zehir zıkkım olur yediğimiz içtiğimiz. Evlerinde oyun oynayan çocukları öldüren bombalar, bizim de yüreğimizi parçalar.
Herkesin 'bölünmesin' dediği memleket, barış isteyenler ve onlara vatan haini diyenler olarak çoktan bölündü. Toprağa düşen çocukların hangi halktan olduğuna bakarak tepki verenlerle, hepsi için aynı şekilde üzülenler olarak bölündü. Hatırlıyoruz. Cumhurbaşkanı doksanlı yıllardaki faili meçhullere lanet okuyordu. Halefi “beyaz toroslar”ı işaret etti.
Hatırlıyoruz “eski güvenlikçi bakış açısıyla hesaplaştık” diyorlardı. Şimdi tankla, topla sivil halkın yaşadığı mahalleleri dövüyorlar. Tek gerçeği bu kirli savaşın içinde doğmak olan insanlara zulmediyorlar tıpkı Cizre ve Çınar'da olduğu gibi.
Ayşe öğretmen dün “çocuklar ölmesin” dedi. Tekrar ediyoruz. Akademisyenler dün “bu suça ortak olmayacağız” dedi. Tekrar ediyoruz. Kim olursa olsun, artık hiç kimsenin ölmemesini istemek, bunu beyan etmek suç değildir. Aksine memleketin bir kısmını savaş alanına çevirmek, ölen insanlarımızı sayılarla ifade etmek suçtur. Bu suçu işleyenler, çocukların öldürülmesini sözde vatan kurtarma operasyonlarının zaruri teferruatı olarak görenler mutlaka bir gün hesap verecektir.
Bizler, aşağıda imzası olan, ülkemizin sorunlarına duyarlı taraftar grupları olarak, bir an önce bu gidişatın durdurulmasını, halk için işkenceye dönüşen hukuksuz sokağa çıkma yasaklarına derhal son verilmesini, barış masasının tekrar kurulmasını talep ediyoruz. Barış için ses çıkaran akademisyenlerin yalnız olmadığını, onların "insanlığın en büyük utancı olan savaş suçuna ortak olmayacağız" çığlığını sahiplendiğimizi ve “barış isteme suçunu” gururla üstleneceğimizi duyuruyoruz.

Adana Demirspor - Ankara Ekspresi Adana Demirspor - Dev ADS Adana Demirspor - Sosyalist Adanademirsporlular Adanaspor - Kaplanpenche Adanaspor - Özgür Kadın Kaplanpenche Amedspor - Barikat Amedspor - Mor Barikat Beşiktaş - Beleştepe Cizrespor - Ejderler Diyarbekirspor - Azrailler Dersimspor - İstanbul Dersimsporlular Eskişehirspor - Sosyalist Eskişehirsporlular Fenerbahçe - Sol Açık Fenerbahçe - Taşra Fenerbahçe - Vamos Bien Galatasaray - KızılAslan Galatasaray - Tekyumruk Galatasaray - Tekyumruk Kadınlar Gaziantepspor - Sosyalist Şahinler Gençlerbirliği - Alkaralar Gençlerbirliği - Dikmen Tayfa Gençlerbirliği - Haydi Gençler Gençlerbirliği - KaraKızıl Göztepe - Viva Göztepe Kartalspor - Yakacık Kartalları Nurtepespor - Dev Nurtepeliler Trabzonspor - Devrimci Trabzonsporlular.” (SPOR SERVİSİ)

www.evrensel.net