Van'da gözaltına alınan akademisyenler serbest

Van'da gözaltına alınan akademisyenler serbest

Van'da 'Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi' tarafından yayımlanan bildiriye imza attıkları için gözaltına alınan Van YYÜ'deki 2 akademisyen sevk edildikleri mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

Türkiye'deki üniversitelerden 1128, yurt dışından 356 akademisyenin imzasıyla, 'Bu Suça Ortak Olmayacağız' başlıklı bildiriye imza atan YYÜ'den 4 akademisyen için Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 'Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni, ve devletin yargı organlarını alenen aşağılamak' ve 'terör örgütü propagandası yapmak' iddialarıyla soruşturma başlatılmıştı. 

Soruşturma kapsamında akademisyenlerden ikisi Cuma akşamı Van Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındı. Gözaltına alınan akademisyenlerden Yrd. Doç. Dr. Sharo İbrahim Garip ile Sabahattin Şen, emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye çıkarıldı. 

Savcılık sorgusunun ardından dün gece adli kontrol hükümlerinin uygulanması istemiyle mahkemeye sevk edilen iki akademisyen, serbest bırakıldı. Haklarında soruşturma başlatılan ve il dışında olduğu tespit edilen Doç.Dr. Eylem Kılıç ile Araştırma Görevlisi Ferhat Keskin'in ise bugün akşam saatlerinde ifade vermek için Van'a gelecekleri belirtildi. (DHA)

www.evrensel.net