17 Ocak 2016 14:09

Eğitim-Sen’in kuruluş yıl dönümü Ankara’da katledilenlere adandı

Eğitim-Sen’in kuruluş yıl dönümü Ankara’da katledilenlere adandı

Paylaş

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Malatya Şubesi, sendikanın 21. kuruluş yıldönümü etkinliğinda 10 Ekim 2015’te Ankara’da bombalı saldırı sonucu hayatını kaybedenlere adadı. 

Malatya Battalgazi Halk Eğitim Merkezinde düzenlenen etkinliğe, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, TTB 2. Başkanı Prof. Dr. Mehmet Raşit Tükel, TMMOB Genel Sekreteri Dersim Gül,  KESK Eğitim, Örgütlenme ve Basın Yayın Sekreteri İlhan Yiğit ve Eğitim Sen Genel Sekreteri Sakine Esen Yılmaz ile sendika üyeleri ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

Hayatını kaybedenler için saygı duruşu ve sinevizyon gösterimi ile başlayan etkinliğin açılış konuşmasını yapan Eğitim Sen Malatya Şube Başkanı Tarık Kaya, “Çevremizde olup bitenler tam bir savaş hali. Coğrafyamızın sadece doğası, kaynakları HES’lerle, termik ve nükleer santrallerle talan edilmiyor, aynı zamanda sağlığın, eğitimin ve kentlerin piyasacı dönüşümünden, kültürel değerlerimizin piyasacı ve gerici dönüşümüne, gündelik yaşam alanlarımıza kadar topyekun bir saldırıyla karşı karşıyayız” dedi. Kaya tüm saldırılara karşı örgütlü mücadelenin büyütülmesi gerektiğini söyledi.

Eğitim Sen Genel Sekreteri Sakine Esen Yılmaz ise Ankara’da yaşanan bombalı saldırı sonucu hayatını kaybedenler için barış mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi. “İçimiz kanamaya devam ediyor ve uzun bir sürede kanaya devam edecek” diyen Yılmaz, “Fakat bizim onlara verdiğimiz bir sözümüz var, bu barış sözüdür. O yüzdende mücadelemize barış sesini çoğaltarak devam etmek durumundayız. Bu bütün yoldaşlarımıza borcumuzdur” dedi.

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ise “AKP hükümetinin ‘istikrar’ diyerek Türkiye’yi nereye getirdiğini görüyoruz. Dünyada savaş, ülkede savaş, işçi sınıfına emekçilere karşı savaş. “Komşularla sıfır sorun dediler, ırkçı ve mezhepçi bir dış politikayla şuan tüm komşularla savaş halindeler” dedi. 

Türk Tabipler Birliği 2. Başkanı Prof. Dr. Mehmet Raşit Tükel ise “Eylül ayında 8 günlük Sokağa çıkma yasağının ardından Cizre’ye gittik. Sokağa çıkma yasaklarının ciddi bir yaşam hakkı ihlali oluşturduğunu gördük. En temel sağlık hizmetinin verilemediği ortamlar, kentler ortaya çıkmaya başladı. Doğumlar sağlıksız koşullarda, evlerde yapılıyor. Çocukların aşıları yapılamıyordu. Bunların etkileri uzun vadede çok daha büyük olarak ortaya çıkacak” dedi.

TMMOB Genel Sekreteri Dersim Gül ise Ankara’da yaşanan patlamaya değinerek, “Yara açtılar hem bilincimizde, hem bedenlerimizde” dedi. (Malatya/EVRENSEL) 

ÖNCEKİ HABER

HDP 1. Olağan Konferansı başladı: Geleceğimizi mahvetmelerine izin vermeyeceğiz

SONRAKİ HABER

İngiltere Başbakanı Theresa May, B Planını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa