‘Osmaniye’de verilen sözlerin takipçisi olacağız‘

‘Osmaniye’de verilen sözlerin takipçisi olacağız‘

OSMANİYE Cezaevi’nde uygulanan 12 Eylül dönemi kuralları nedeniyle açlık grevine giren tutuklular için cezaevinde incelemelerde bulunan ve tutuklular ile görüşen BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, Adalet Bakanlığı ve cezaevi idaresinin ger adım attığını ve açlık grevinin sona erdiğini belirtti. Kışanak, Adalet Bakanlığ

OSMANİYE Cezaevi’nde uygulanan 12 Eylül dönemi kuralları nedeniyle açlık grevine giren tutuklular için cezaevinde incelemelerde bulunan ve tutuklular ile görüşen BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, Adalet Bakanlığı ve cezaevi idaresinin ger adım attığını ve açlık grevinin sona erdiğini belirtti. Kışanak, Adalet Bakanlığı ve cezaevi idaresinin tutuklu ve hükümlülere verdiği sözlerin takipçisi olacaklarını belirtti.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak’ın Osmaniye T Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki yaşanan koşulların düzeltilmesi için açlık grevinde olan tutuklu ve hükümlülerin son durumu ile ilgili görüşmelerinin ardından Adana Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Derneği’nde (TUHADER) bir açıklama yaptı. Kışanak, cezaevinde açlık grevindeki 15 PKK’li tutuklu ve hükümlü, Adalet Bakanlığı’nın gönderdiği müfettişler, cezaevi savcısı ve cezaevi idaresiyle görüştü. Osmaniye Cezaevi’nde 12 Eylül uygulamalarını aratmayan kurallar nedeniyle tutuklu ve hükümlülerin insan onurunu zedeleyen uygulamalara maruz kaldıklarını belirten Kışanak,  bu durumun düzeltilmesi ve duyulması için insanların bedenlerini ölüme yatırdıklarını söyledi.

KEYFİ UZUN CEZALAR

Tutuklu ve hükümlülerin zorunlu sakal tıraşı olma, tek sıra halinde sayım yapma, herhangi bir nedenden dolayı dışarı çıkarıldığında duvar dibinde yürütme, Kürtçe yayın verilmemesi, cezaevi girişlerinde çırılçıplak soyma uygulaması, görüşçülerin ince aramadan geçirilme gibi uygulamalara maruz kaldığının altını çizen Kışanak, bu uygulamaların onur kırıcı ve kabul edilemez olduğunu dile getirdi. Tutuklu ve hükümlülerin görüş yasağı ve disiplin cezaları aldığını vurgulayan Kışanak, bazı hükümlülerin aldığı yasakların cezalarının bitiminden sonrasına kadar sarktığını ifade etti.
Tüm bu uygulamaların son bulması için açlık grevine girenler ile Cezaevi idaresinin bir görüşme yaptığını ve görüşmenin, taleplerin karşılanması karşılığında anlaşmayla sonuçlandığını söyleyen Kışanak, parti olarak verilen sözlerin takipçisi olacaklarını aktardı. Açlık grevine giren tutuklu ve hükümlülerin sağlık durumlarının iyi olduğunu belirten Kışanak, tutuklu ve hükümlülerin konuya duyarlılık gösteren herkese teşekkürlerini ilettiğini dile getirdi. (Adana/EVRENSEL)

www.evrensel.net