HDP Sözcüsü Bilgen: Anayasa Komisyonuna katılımımızı toplumsal kesimlerle belirleyeceğiz

HDP Sözcüsü Bilgen: Anayasa Komisyonuna katılımımızı toplumsal kesimlerle belirleyeceğiz

Halkların Demokratik Partisi Sözcüsü Ayhan Bilgen düzenlediği basın toplantısıyla gündeme dair değerlendirmelerde bulunarak Anayasa Komisyonu ile ilgili partilerinin görüşünü beyan etti. Komisyona katılıp katılmayacaklarını tartıştıklarını belirten Bilgen, "Anayasa Uzlaşma Komisyonuna katılımımız toplumsel kesimlerle belirtleyeceğiz" dedi.

HDP Genel Merkezinde Eş Genel Başkanlar Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş başkanlığında gerçekleştirilen Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında gündeme dair tartışmalar yapıldı. MYK toplantısı devam ederken basın toplantısı düzenleyen Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen de Sultanahmet patlamasına, AİHM kararına ve Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na dair HDP'nin görüşlerini paylaştı. Bilgen, yaşanan katliamlar sonrası iktidarı, ortaya koyduğu 'kokteyl terör' zihniyetinden vazgeçmeye davet etti.

'Diyarbakır, Suruç, Ankara Katliamları'ndan ders çıkarılsaydı bunlarla karşılaşılmazdı' diyen Bilgen iktidarın hâlâ ders çıkarmadığını söyledi. Yayın yasaklarının ve tek taraflı açıklamaların toplumun gerçeği bilmesini engellediğini belirten Bilgen, "Sultanahmet patlamasından sonra konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bombacının uyruğunu söylememek için elinden gelen çabayı sarf etti. Son derece kaba, hedef gösterici bir yaklaşımla aydınları, akademisyenleri tehdit etti" dedi.

'BU SÜREÇTE YENİ ANAYASA NE KADAR SAĞLIKLI YAPILABİLİR?'

HDP'nin 24 Ocak'ta gerçekleşecek kongresinin hazırlıklarını da MYK toplantısı konuştuklarını söyleyen Bilgen, "50'nin üzerindeki toplantıdan çıkan kararları değerlendirecek kurulları oluşturuyoruz" dedi. Meclis Başkanı'nın Anayasa Uzlaşma Komisyonu kurulmasına dair mektubunu aldıklarını dile getiren Bilgen, Anayasa konusunu en çok önemseyen bir parti olduklarını söyledi. Bilgen "Biz Meclis Başkanından beklerdik ki yeni anayasa yapmanın imkanlarının ne ölçüde olduğuna diar gerçekçi bir değerlendirme yapsın. Siyasetçilerin katledildiği, belediye başkanlarının keyfi biçimde görevinden alındığı, milletvekillerimizin sokağa çıkma yasaklarının olmadığı yerlere bile sokulmadığı bir dönemde yeni anayasa tartışmaları ne derece sağlıklı yapılabilir" değerlendirmelerinde bulundu.

'TOPLUMUN TALEPLERİNE GÖRE İRADE ORTAYA KOYACAĞIZ'

Anayasa Uzlaşma Komisyonunda yer alıp almayacaklarına dair toplumsal kesimlerle birlikte bir tartışma yürütüp karar vereceklerini söyleyen Bilgen, "Önümüzdeki günlerde, kongre öncesinde bu konuda talepleri olan, çalışmalar yütüren sivil toplum örgütleri, anayasa hareketleri ve farklı toplumsal kesimlerle yer alıp almamayı birlikte değerlendireceğiz. Toplumun talepler çerçevesinde ortak ve anlamlı bir irade ortaya koyacağız." diye konuştu. AKP'ye seslenen Bilgen, yeni bir anayasa yapılacaksa kırmızı çizgiler ortaya koymanın hakkı olmadığını söyledi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net