Avukatlar: Sorumlular ortaya çıkarılmadıkça yeni katliamların önü açılıyor

Avukatlar: Sorumlular ortaya çıkarılmadıkça yeni katliamların önü açılıyor

Ankara Katliamı davasını takip eden avukatlar, katliama ilişkin aralarında Başbakan, İçişleri Bakanı, Emniyet Genel Müdürü, MİT müsteşarı ve Ankara Valisi, Ankara Emniyet Müdürü ve isitihbarat müdürlerinin de olduğu kamu görevlilerine soruşturma açılmaması kararına  tepki gösterdi.

Katliam davasını takip eden avukatlardan yapılan açıklamada
“*Devlet görevlilerinin sorumluluğu ile ilgili tüm suç duyurusu dilekçelerinin, bir soruşturmaya konu bile yapılmadan, “soyut ve açıkça dayanaktan yoksun olması” gerekçesiyle  işleme  konulmaması;  yargı organlarının, devletin siyasal çizgisi-kararı ile katliam arasındaki doğrudan bağı iddialarını  incelemeye dahi değer bulmadığı anlamına gelmektedir.
“*Suç duyurusu dilekçelerinin işleme konulmaması” kararı,  Ankara’nın en merkezi yerinde eylemini gerçekleştirebilen cihatçı militanların, Suriye sınırından içeri girdiği andan, katliamı gerçekleştirildiği ana kadar nasıl rahatlıkla  hareket edebildiğinin, korunup kollandığının, istihbarat bilgilerinin nasıl hasır altı edildiğinin, ilgili devlet unsurlarıyla nasıl ve ne biçimde bir işbirliği içerisinde olduklarının da araştırılmaktan ve soruşturulmaktan imtina edilmesi anlamındadır.
“*Bu karar,  devletin cihatçı yapılarla ilişkisi ve işbirliği iddialarının saklanmasını, gizlenmesini ve ayıklanmasını esas alan bir  soruşturma ve yargılama sürecinin kurgulandığını açık bir biçimde göstermektedir.  Suç duyurularını “işleme koymaktan” dahi kaçınan eğilim, ancak,  aslında tüm çıplaklığıyla ortada olan suç ortaklığının “yavuz hırsız” psikolojisiyle gözlerden kaçırılması çabasıyla açıklanabilir.
“*Bu karar, yargı organlarının,  devletin siyasal karar ve tercihlerinin basit  bir parçası haline geldiklerini göstermektedir: Hem bu kararların gereğini  gecikmeksizin yerine getiren ve bu kararlara meşruiyet kazandıran, hem de meşru hak arama isteklerini “işleme dahi koymayan” savcılık, gerçeği ve adaleti  aramanın ve bulmanın  değil, barışa ve insanlığa  karşı işlenen suçların gerçek faillerini gizlemenin makamı durumundadır.
“*Savcılık kararı, bu biçimiyle, gerçeği araştırmakla ve bulmakla değil, barış hareketine topyekün savaş açan, bu hareketi boğmak için  Reyhanlı, Suruç ve Diyarbakır katliamlarını tezgahlayan, son dönemde de  Kürt coğrafyasında yüzlerce sivili öldüren savaşçı devlet-hükümet çizgisiyle özdeşleştirilebilir. Bu çizgiden, Ankara katliamı ile ilgili bir   adalet  beklentimiz bulunmamaktadır.
Sorumlular ortaya çıkarılmadıkça yeni katliamların önü açılmış olacaktır. Suruç aydınlatılsaydı Ankara, Ankara aydınlatılsa idi Sultanahmet olmayacaktı.
Ancak gerçek bir gün mutlaka ortaya çıkacak ve bu katliama ortak olan herkes yargılanacaktır.” denildi. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 13 Ocak 2016 17:20
www.evrensel.net
ETİKETLER Ankara Katliamı