Fransa seçiminde Hollande arayı açıyor

Fransa seçiminde Hollande arayı açıyor

Fransa’da seçimlere 9 gün kala yapılan son seçim anketleri, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin tekrar seçilme ihtimalinin giderek azaldığını ortaya koydu.Sosyalist Parti cumhurbaşkanı adayı François Hollande ikinci turda giderek farkı açarken birinci turda ise tekrar ilk sıraya yerleşti.Seçimlerde yabancılara y&ou

Fransa’da seçimlere 9 gün kala yapılan son seçim anketleri, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin tekrar seçilme ihtimalinin giderek azaldığını ortaya koydu.

Sosyalist Parti cumhurbaşkanı adayı François Hollande ikinci turda giderek farkı açarken birinci turda ise tekrar ilk sıraya yerleşti.

Seçimlerde yabancılara yönelik sert söylemleriyle dikkat çeken Nicolas Sarkozy ise Cezayir’le yeni bir sayfa açma vaadinde bulunarak Cezayir kökenli seçmene göz kırptı. Sarkozy, daha önce yaptığı açıklamada da, ülkede çok fazla yabancı olduğunu söylemiş ve seçildiği takdirde göçü azaltarak göçmen sayısını yarıya indireceğini taahhüt etmişti.
LH2, BVA ve CSA anket şirketlerinin açıkladıkları son rakamlara göre Sosyalist Parti adayı François Hollande oy oranını yüzde 30’a kadar yükseltti.

3 puan kaybeden Nicolas Sarkozy’nin ise yüzde 28 düzeyinde olduğu belirtildi. İkinci tur seçimlerinde de François Hollande yarışı açık ara önde götürmeye devam ediyor.

LH2 anket şirketi ikinci turda Hollande’ın oy oranını yüzde 55 olarak açıklarken BVA 56’tı, CSA ise Sosyalist adayın oy oranını yüzde 57’ye kadar yükselttiğini açıkladı.

ÜÇÜNCÜLÜK YARIŞI

Sol Cephe adayı Jean Luc Melenchon ile aşırı sağcı Marine Le Pen arasında üçüncülük yarışı ise sürüyor. CSA anket şirketi Melenchon’un yüzde 17 oy oranıyla üçüncü olduğunu açıklarken, diğer anket şirketleri Sol Cephe adayının yüzde 13 oy oranıyla Le Pen’in peşinden 4. sırada olduğunu açıkladı.

SARKOZY’DEN CEZAYİR AÇILIMI

Seçimlerde kazanma ihtimali giderek azalan Nicolas Sarkozy ise Cezayir açılımını devreye sokmaya hazırlanıyor. UMP’nin cumhurbaşkanı adayı kazanması halinde Frasa’nın dost ve komşu ülkeleriyle ilişkileri gözden geçireceği açıklamasında bulundu.

Nicolas Sarkozy, “Cezayir’de sömürge döneminin üzerinden 50 yıl geçti. Artık bazı şeyleri ortaya koyup daha iyi nasıl çalışabiliriz, bunun yollarını aramak lazım. İlişkilerimizi gözden geçirmeliyiz” dedi.

Fransa’da en kalabalık azınlık konumundaki Cezayir asıllı göçmenin vereceği oyun seçimler için belirleyici olabileceği yorumları yapılıyor. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net