Aileler ‘cinayet’in peşini bırakmıyor

Aileler ‘cinayet’in peşini bırakmıyor

OSTİM ve İvedik’te geçtiğimiz yıl şubat ayında yaşanan iki ayrı patlamada yaşamını yitiren 20 işçinin aileleri 6. duruşma için de Ankara Adliyesine geldi.Geçtiğimiz yıl 3 Şubatta Ostim ve İvedik Organize Sanayi Bölgelerinde yaşanan patlamalarda 20 işçi ölmüş, onlarca işçi de yaralanmıştı. Patlamanın ard

Geçtiğimiz yıl 3 Şubatta Ostim ve İvedik Organize Sanayi Bölgelerinde yaşanan patlamalarda 20 işçi ölmüş, onlarca işçi de yaralanmıştı. Patlamanın ardından ailelerin açtığı dava duruşmalarında verilen kararlar ailelerin acılarını daha da büyütmüştü.

Ankara Adliyesinde bugün patlamanın 6. duruşması vardı. 10. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen Ostim, İvedik patlamaları davasının 6. duruşması, sanıkların tahliye talebinin reddiyle 8 Hazirana ertelendi. Sanık avukatları, tutuklu sanık, Bahadır Esenlik, Burhan Koç ve Kasım Ersoy’un “delil kaçırma ve yattığı gün göz önünde tutularak”  tahliyesini istedi. Tahliye talebi mahkeme tarafından reddedildi. Duruşmada ayrıca, İstanbul’dan gönderilen bilirkişi heyetinin yeniden oluşturulması için talimat yazısı yazılması kararı alındı.

Duruşma öncesi adliye önünde toplanan Ostim ve İvedik’te yaşamını yitirenlerin yakınları “Adalet İstiyoruz”,  “Ostim ve İvedik’i Unutmadık”, “Bütün sorumlular yargılansın” yazılı dövizler açıp, “Adalet” isteklerini bir kez daha dile getirdi.

BİLİRKİŞİ RAPORU YİNE YOK (!)

Aileler adına adliye önünde konuşan, Ostim’de yaşamını yitiren işçilerden Mükremin Atmaca’nın eşi Azize Atmaca, 6. duruşmaya gelinmesine rağmen yaşanan ve görünenler karşısında acılarının daha da derinleştiğini ifade etti. Atmaca, ölümlerin denetimsizlik ve iş güvenliğinin hiçe sayılarak ucuz iş ve işçi çalıştırmaktan kaynaklandığına dikkat çekti. Atmaca, bu nedenle bütün duruşmalarda yaşananlarla ilgili “Bütün sorumluların yargılanması” ısrarlarının sürdüğü söyledi. Mahkemeye bu ifadelerini defalarca anlattıklarını, patlamaya ilişkin deliller sunduklarını aktaran Atmaca, 5. duruşmada tanık ve sanık ifadeleri sonucu bilirkişi raporlarının eksik olduğunun ortaya çıktığını daha sonra da mahkeme heyetinin dava dosyasını İTÜ’den görevlendirilmek üzere belirlenen bilirkişiye bıraktığını kaydetti. Atmaca, hâlâ bilirkişi raporunu beklediklerini ifade etti.

BİR DAHA İŞ CİNAYETLERİ OLMASIN DİYE

Adalet aramaya devam edeceklerine vurgu yapan Atmaca, “Çabalayacağız, çünkü bunu kaybettiğimiz canlarımıza ve geride kalan hâlâ ekmeği için çalışan işçi kardeşlerimize karşı boynumuzun borcu sayıyoruz” dedi. Her gün en az 5 işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğini hatırlatan Atmaca, bazen inşaat şantiyesi Esenyurt gibi, bazen kömür ocağı Eskişehir gibi, bazen bir gölün ortası Erzurum, bazen bir gemi inşası Tuzla, bazen elektrik telleri BEDAŞ, bazen baraj Adana ve daha niceleri gibi son günlerde yaşanan iş cinayetlerini hatırlattı. Atmaca bir daha iş cinayetleri olmasın diye haykıracaklarını ve davanın peşini bırakmayacaklarını söyledi.

“Bütün sorumluların yargılanmasını istiyoruz. Evlatlarımız gitti, bizim acılarımız hiç dinmiyor” diyen annelerden Esme Demirbaş da adliye önüne her geldiklerinde acılarının daha da büyüdüğünü belirterek, bir an önce sorumluların yargılanmasını istedi. Kızının fotoğrafını elinden düşürmeyen anne Navruz Gürer de gözyaşları içinde; “Her gün gözyaşı döküyorum, kızımı özlüyorum. Ama o bana gelemiyor, göremiyorum. Bunu bana yaşatanlar hâlâ cezasız dolaşıyor” dedi.

‘KAZA DEĞİL CİNAYET DİYE YARGILANSIN’

Demet Gürer de davada 6. duruşmaya gelindiğini, bir takım kişilerin yargılandığını fakat bu yargılamanın dar bir çerçevede yapıldığını ifade etti. Bugün yargılananların da her an salıverilebileceği riskinin olduğuna dikkat çeken Gürer, mahkemenin yargılamada katliamı kaza olarak nitelediğine vurgu yaptı. Bunun bir kaza olma ihtimalinin olmadığını belirten Gürer, denetimsiz yapılan oksijen tüp dolumlarının, işyeri denetimsizliğinin bilinçli yapıldığını ve bunun kaza olarak değerlendirilemeyeceğini söyledi. Gürer, mahkemenin “kaza” değil “cinayet” olarak yargılama yapmasını istedi.
Olaydan sağ kurtulan işçilerden Volkan Özdemir de olayı hatırlamadığını uzun süre tedavi gördüğünü belirterek, bütün sorumluların bir an önce yargı önüne çıkartılmasını istedi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net