Birleşik Metal-İş’te Başkanlar Kurulu toplanıyor: İşçi ek zam için mücadele istiyor

Birleşik Metal-İş’te Başkanlar Kurulu toplanıyor: İşçi ek zam için mücadele istiyor

Asgari ücret tartışmalarının tartışmasız en can alıcılarından biri gelen zammın diğer işçilere nasıl yansıtılacağı oldu. Özellikle sözleşmeli ve sözleşmesiz işyerlerinde çalışan işçiler “Saat ücreti 7.32’den yukarıda olan işçilere iyileştirme olacak mı olmayacak mı?” sorusuna yanıt bekliyor. Renault işçileri ek zam talebiyle eylemlere başlarken, Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu işyerlerinde çalışan işçiler de bu talebi sahipleniyor. İşçiler yarın toplanacak olan Birleşik Metal-İş Başkanlar Kurulundan ek zam için mücadele kararları çıkmasını bekliyor. 

Ek zam talebinin öncülüğünü yapan Renault işçileri bu süreci ne pahasına olursa olsun devam ettireceklerini söylüyor. Başta metal olmak üzere tüm işçilerin birleşerek adım atması halinde yeni haklar kazanılabileceğine dikkat çeken işçilerin bu çağrısı farklı illerdeki Birleşik Metal-İş üyesi işçilerde de karşılık buldu. 

ZAMAN KAYBEDİLMEMELİ

Birleşik Metal-İş İzmit Şubesine bağlı işçiler metal direnişi sonrası Federal Mogul, Ford Otosan ve Enpay’da yaşanan başarısızlıkların dirençlerini kırdığını ancak Renault işçilerinin verdiği mücadelenin umutların yeniden yeşermesine neden olduğunu söyledi. İşçiler “Bizler haklarımızı elbette isteyeceğiz. Sendikanın yarınki başkanlar kurulunda isteklerimiz yönünde adım atılmasını umuyoruz” dedi. 
Ek iyileştirmenin özellikle 3-4 yıllık işçilerden başlayarak uygulanmasını isteyen Gebzeli metal işçileri, “Sözleşmeler var, toplanacağız onları bekleyelim” denilerek zaman kaybedilmemesini ve hemen harekete geçilmesini istiyor. Özellikle Gebze’deki işyerlerinde Birleşik Mekal-İş üyesi işçilerin insan kaynaklarına giderek iyileştirme talebinde bulunduklarını hatırlatan Cengiz Makina’dan işçiler, “Sarkuysan, Yücel Boru, Kroman işçilerinin de bu yönde adımlar attıklarını biliyoruz. Toplanacak başkanlar kurulu toplantımızın da bu beklentiye cevap vererek işçileri harekete geçirmesi gerekir. İnşallah bu olacak” dedi.

‘EL ELE İYİ İŞLER YAPABİLİRİZ’

İzmir’den işçilerin talepleri de benzer. “Ek zam beklentisi elbette ki var” diyen Birleşik Metal-İş üyesi işçiler, şunları söyledi: “Ortak tutum alarak, patronların ‘Sözleşmelerinizi bekleyin, 9 ay sonra bir şeyler yaparız’ türü söylemlerine kanmayalım. Ne zaman hangi sözlerini yerine getirdiler ki? Bizler onlarca fabrikada Birleşik Metal-İş üyesi işçiler olarak uyarı eylemleri yapalım ama etkisini artıracak biçimde yapalım. Greve çıkarken de işçiler kaldıramaz denmişti ama neler başarabileceğimizi dosta düşmana göstermedik mi?” “Evet saat ücreti 7.32’den fazla olanların beklentisi ek zamdır” diyen bir Delphi işçisi de “Hazırız mesajını iletmek istiyoruz. Komitemiz de toplandı, el ele iyi işler yapabiliriz” diyerek kararlılığını ifade etti. 

Mersin’den görüştüğümüz işçilerin talebi de aynı: “Fabrikadaki yüzlerce işçinin ek zam beklentisinin evine götürecek ekmeğin artması içindir. Temel tüketim maddelerine gelen zamlar zaten asgari ücrete gelen zammı eritmişken saat ücreti 7.32’den fazla olanların da zam isteği kaçınılmaz oluyor.” (İstanbul/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 12 Ocak 2016 18:59
www.evrensel.net