TOKİ’nin evi kartondan kağıt

TOKİ’nin evi kartondan kağıt

Elif Ekin SALTIK
Ankara

Ankara’nın Mamak ilçesinde kentsel dönüşüm kapsamında yapılan TOKİ Zirvekent Sitesi’nde yaşayan vatandaşlar altyapıdan yoksun daireler, güvenlik ve ulaşım sorunları nedeniyle gecekondularını arar hale geldi. Site sakinleri evlerinin duvarlarından kanalizasyon sularının aktığını söylerken, “Buralar ev değil resmen kartondan kağıt” dedi.

Site sakinlerinden Lemine Akkuş, dairelerin yağmurda dışarıdan, içeride ise altyapı yoksunluğu nedeniyle katlardaki tuvalet ve banyo sularının birbiri üzerine akmasından dolayı su baskınlarıyla mücadele ettiklerini anlattı. 2015 şubat ayında kendilerine anahtar teslimi yapıldığını ifade eden Akkuş, birçok kişinin anahtar tesliminden çok sonra evlerine taşındığını söyledi.

ŞOV YAPTILAR, BOŞ ÇIKTI

Kendisinin üç aydır yaşadığını dile getiren Akkuş şunları söyledi: “Kentsel dönüşüm sonrasında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, şov yaparak bize bu evleri verdi. Oysa bize betondan değil karton kağıtdan ev vermiş. Bir de üstüne borçlandık, kredi ödüyoruz. Doğal gazımız, telefonumuz, internetimiz yok. Uydu sürekli bozuluyor, televizyonlarımız çalışmıyor. Camlardan su akıyor. Dairelerdeki tuvalet ve banyo suları birbirinin üzerine akıyor. Başkentin göbeğinde köyden beter bir hayat yaşıyoruz. Ulaşım yok, otobüs buraya saatte bir geliyor. Sürekli şehre inmek zorunda olanlar büyük sıkıntı çekiyor.”

‘BOŞ DAİRELERİN KAPILARI AÇIK’

Erol Yıldırım da, yaşanan güvenlik sorununa dikkat çekerek, “Evimize gelirken korkuyoruz. Kapılar şifreli, ama şifre yok. Boş dairelerin kapıları açık. Kapılar kırık, hırsızlar cirit atıyor.  Evime gelirken korkuyorum. Yetkililere durumu bildirdiğimizde ise ’İstediğiniz yere şikayet edin’ deniyor. Kapım kırık; uyduruk bir anahtarla duruyorum. Bütün bu sorunlara rağmen bizden aidat talep ediyorlar.”

GECEKONDUYU ARAR OLDUK

Bilge Nur Akçelik de, “Asansörlerimiz sürekli bozuluyor. Asansörde kalan birini geçen sefer itfaiye kurtardı. Evimizi elimizden aldılar, biz gecekondumuzu arar olduk. Sağlımızın bozulmasından korkuyoruz. Yönetimi arıyoruz bizi oyalıyor. Üstüne üstlük taşeron firmanın işçileri dairelerde bir sorun olmadığına dair bize kağıt imzalatmaya çalışıyorlar, ancak biz imzalamıyoruz.” diyerek binaları yapan Akay İnşaat’ın kendilerine sorun olmadığına dair kağıt imzalatmaya çalıştığı bilgisini verdi.

IŞİD MİLİTANLARI YAKALANMIŞ

Sitede boş dairelerin kapıları açık durumda. Yılbaşından önce sitelerinde henüz sahibi yerleşmemiş olan boş bir dairede İŞİD militanlarının yakalandığını anlatan Nurulah Kılıç burada yaşamaktan artık utandıklarını kaydetti. Apartmanların kapılarının kırık olduğunu söyleyen Kılıç, dairelerin kilitli olmadığı için teröristlerin, uyuşturucu kullanıcılarının ve satıcılarının buraları mesken tuttuğunu ifade etti. Kılıç, “Kimin girip çıktığı belli değil. TOKİ görevlilerini çağırmaktan usandık Dilekçe verdik, mahkemeye de başvurduk. Ancak şimdiye kadar sorunlarımıza hiç kimse çözüm bulmadı” şeklinde konuştu.

‘UTANMADAN AİDAT İSTİYORLAR’

Evinde yaşanan su baskınları nedeniyle büyük sorun yaşayan Adnan Kanca, “Sürekli tamir yapmak zorunda kalıyoruz. Tekrar tekrar kendi cebimizden tamir parası veriyoruz. En ufak bir yağmurda tüm duvarlar dışarıdan su alırken dairelerin banyo ve tuvalet sularının birbirine akması nedeniyle bir de içeride duvarlardan sular akıyor. Taşındığımdan beri 3 milyar tamir masrafı yaptım. Parkelerimizin hepsi sudan şişti. Apartman temizlenmiyor. Bir görevli yok. Utanmadan aidat istiyorlar. Asansörlerimiz sürekli bozuluyor. Balkon kapıları kapanmıyor. perdeleri bırakın halılar uçuşuyor. Rüzgarlı havalarda dairenin içinde sanırsınız uzun hava çalıyor, öyle uğulduyor” diye konuştu.

Son Düzenlenme Tarihi: 12 Ocak 2016 07:39
www.evrensel.net