4 milyon İzmirli yargılanıyor

4 milyon İzmirli yargılanıyor

İzmir Adliyesi önünde bir araya gelen kentteki birçok emek, demokrasi ve meslek örgütü tarafından oluşturulan Milyonlar Adalet İstiyor İnisiyatifi adaletin bir gün herkese lazım olacağını belirterek, özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasını istedi.İzmir Büyükşehir Belediyesine yapılan operasyonlarda tutuklananların yargı

İzmir Büyükşehir Belediyesine yapılan operasyonlarda tutuklananların yargılandığı davanın duruşması için İzmir Adliyesi önünde bir araya gelen inisiyatif üyesi örgüt temsilcileri adına TMMOB İKK Sekreteri Ferdan Çiftçi konuştu.

Çiftçi, 2006 yılında siyasi iktidarın yenilediği Terörle Mücadele Yasası’nın toplumla mücadele yasası olarak çalıştığını ve DGM’lerin yerini Özel Yetkili Mahkemelerin aldığını söyledi.

Basın, bilim, siyaset, sendikal hareket, çevre gibi birçok alanda önemli baskıların olduğuna dikkat çeken Çiftçi, bu baskılara boyun eğmeyenlerin cezaevlerine tıkılarak önemli cezalarla karşı karşıya bırakıldığını söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ilgili davaya da değinen Çiftçi, “Hapsedilenler ve yargılananlar 4 milyon İzmirlinin iradesini temsil ediyor. İzmir’i seçimle kazanmayı başaramayanlar, ‘hukuk’ operasyonlarıyla kuşatarak teslim alabileceklerini düşünüyor olmalılar” diye konuştu.

Basın açıklamasında konuşan DİSK Genel Başkanı Erol Ekici ise İzmir Belediyesine yapılan operasyonun sosyal demokrat belediyecilik anlayışına karşı yapılmadığını ileri sürerek, “Bu tutuklamalar ve baskılar taşeronlaştırmaya karşı verilen mücadele nedeniyle yapılmıştır. Taşeronlaşma nedeniyle AKP, iktidarının elindeki belediyelerden kendi yandaşlarına çok büyük miktarlarda rant sağlanmaktadır. Hepimizi içeri alsalar da bu zihniyete karşı mücadelemiz devam edecektir” diye konuştu.

Çok sayıda örgüt temsilcisi, CHP milletvekilleri ve İzmirlinin katıldığı basın açıklamasında sık sık “Susma sustukça sıra sana gelecek”, “Kahrolsun AKP diktatörlüğü”, “Bağımsız yargı demokratik Türkiye” sloganları atıldı. (İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net