11 Ocak 2016 12:32

Enerji-Sen: 2015 yılında en az 47 enerji işçisi yaşamını yitirdi

Enerji-Sen: 2015 yılında en az 47 enerji işçisi yaşamını yitirdi

Paylaş

Enerji-Sen'in 2015 yılı raporuna göre enerji iş kolunda yıl içerisinde en az 47 işçi yaşamını yitirdi. Şiddetlenen çatışma ortamının halka ve enerji işçilerinin de can güvenliğini tehdit ettiğine vurgu yapılan raporda, Cizre'de 27 Ağustos günü yaşanan çatışmalarda Dicle EDAŞ işçisi Mesut Sanlı'nın görevi başında yaşamını yitirmesi hatırlatıldı.

DİSK'e bağlı Enerji-Sen", 2015 yılında enerji iş kolunda yaşamını yitirenlere dair iş cinayeti raporunu açıkladı. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) verileri doğrultusunda hazırlanan rapora göre, yıl içerisinde enerji işkolunda en az 47 işçi yaşamını yitirdi. 

Cinayetlerin nedeni olarak ise alınmayan önlemler, taşeron sistemi, denetimsizlik, işverenlerin kar hırsı, hükümetin sermaye yanlısı politikaları ve çıkarılan kanunlar gösterildi.

Elektrik dağıtım şirketlerinde yoğunlaşan iş cinayetlerinin en fazla öne çıkan gerekçesi de elektrik çarpması. Bu yıl en az 22 enerji işçisi elektrik çarpması sonucu hayatını kaybetti.

Bu duruma ilişkin raporda, "Elektrik dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesinin ardından hayata geçirilen az işçi-çok iş yaklaşımıyla özellikle arıza-onarım-bakım servisinde çalışan enerji işçileri inanılmaz bir iş yükünün altına sokuldular. Yoğun iş yükü ve iş yetiştirme baskısı beraberinde alınmayan işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri ile birlikte bir işçi katliamına dönüşüyor" ifadeleri kullanıldı. 

İş cinayetlerinin diğer nedenleri ise şu şekilde sıralandı: 7'si trafik kazası, 5'i düşme, 4'ü ezilme, 3'ü boğulma ve 2'şer iş cinayeti ise göçük, patlama ve silahla vurulma. 

'SAVAŞA KARŞI GÜVENCELİ YAŞAM İÇİN BARIŞ İSTEMEYE DEVAM EDECEĞİZ' 

Raporda, son aylarda şiddetlenen çatışma ortamının Bölgede yaşayan halkla birlikte enerji işçilerinin de can güvenliğini tehdit ettiği vurgulandı. Nitekim raporda, "Yine çatışmalarda pek çok enerji işçisi de görevlerini yapmaya çalışırken yaralandı. Çatışmaların durması ve barışın sağlanması tüm halkımızın olduğu kadar bizlerin de öncelikli talepleri arasındadır. Savaşa karşı güvenli ve güvenceli yaşam ve çalışma koşulları için barış istemeye devam edeceğiz" denildi. (DİHA)

 

ÖNCEKİ HABER

Yandaş’ın hedefi Ayşe öğretmen

SONRAKİ HABER

There is an economic and leadership crisis in Zimbabwe

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa