Van'da hayat durdu, polis DİHA muhabirlerini hedef aldı

Van'da hayat durdu, polis DİHA muhabirlerini hedef aldı

12 gencin öldürüldüğü Van'da kepenkler kapatılırken, haber takibi yapan DİHA muhabirleri ve bürosu polislerin hedefi oldu. Polis, sık sık DİHA muhabirlerine kimlik sorarak tehditler savurdu. 

12 gencin dün öldürüldüğü Van'da bugün hayat durdu. Sah saatlerinden itibaren tüm kepenklerin indirildiği kenttin Beşyol Meydanı'nda yapılacak olan protesto gösterisi için yurttaşlar toplanmaya başladı. Cumhuriyet ve Maraş caddeleri başta olmak üzere kentin en işlek caddeleri polislerce ablukaya alındı.

DİHA MUHABİRLERİ HEDEF GÖSTERİLDİ

Haber takibi yapan DİHA muhabirleri ise sivil polislerce hedefe alındı. Sanat Sokağı'nda yurttaşlardan demeç alan DİHA muhabirlerini sivil polislerce engellendi. "Sizleri tanıyoruz. Bu kepenkleri siz kapattırıyorsunuz" diyen sivil polisler, etrafta bulunan yurttaşlara yüksek sesle "Tanıyın bunları, tüm provokasyonları bunlar yapıyor" şeklinde hedef gösterdi.

Cumhuriyet Caddesi üzerinde 3G bağlantısı yapan DİHA muhabirleri Zozan Fendik ve Arif Aslan, sivil polislerce ablukaya alındı. Bağlantı biter bitmez muhabirlerimizin kimliğini alan sivil polisler, "Sizin yayınının tamamını izledik. Propaganda yapıyorsunuz ve halkı provoke ediyorsunuz. Bir dahakine böyle davranmaz sizi gözaltına alırız" dedi. Sivil polisler, DİHA muhabirlerinin etrafında toplanan halka ise, "Bunların televizyonlarını izlemeyin. Herkes gitsin dükkanını açsın. Bunları ne diye dinliyorsunuz" şeklinde bağırdı. 

Öte yandan ajansın bulunduğu İrfan Baştuğ Caddesi'nde başında bekleyen sivil polisler, DİHA bürosuna gidip gelen muhabirlerden kimlik isteyerek tacizde bulundu. (DİHA)

www.evrensel.net