Sarısülük davasında Katil Şahbaz tutuklanmadı: 'İktidar ve yargı tarafından korunuyor'

Sarısülük davasında Katil Şahbaz tutuklanmadı: 'İktidar ve yargı tarafından korunuyor'

Yargıtay’ın bozma kararının ardından yeniden başlayan Ethem Sarısülük davasının bugün görülen ilk duruşmasında, Polis Ahmet Şahbaz’ın tutuklanması yönündeki talep reddedildi. Saırsülük ailesi, avukatları ve duruşmayı izleyen CHP’li vekiller, Şahbaz’ın siyasi iktidar ve yargı mekanizması tarafından korunduğunu söyledi.

ÖNCE NAKİL, SONRA TAHLİYE

Ankara’da 1 Haziran 2013 tarihindeki Gezi Parkı eylemleri sırasında polis Ahmet Şahbaz’ın silahından çıkan kurşunla yaşamını yitiren Ethem Sarısülük’ün ölümüne ilişkin davada  Ankara 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nin Şahbaz’a verdiği 7 yıl 9 ay 10 gün hapis cezası Yargıtay tarafından bozulmuş, ardından dava güvenlik gerekçesiyle Aksaray’a nakledilmişti. Ancak dosyayı Aksaray’a gönderen Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi, yetkisiz hale gelmesine rağmen Şahbaz’ın tahliyesine de karar vermişti.

Aksaray Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşma nedeniyle, çevre illerden takviye olarak çevik kuvvet polisleri getirilirken, adliye çevresi ve içi polis ablukasına alındı. Duruşmaya Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfı Sarısülük, kardeşleri İkrar, Cem ve Mustafa Sarısülük, CHP milletvekilleri Ali Haydar Hakverdi, Necati Yılmaz ve Şenal Sarıhan katıldı.

‘YARGITAY GÖRÜNTÜLERİ YOK SAYDI’

Tutuksuz yargılanan polis Ahmet Şahbaz, duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemiyle (SEGBİS) bağlandı. Kimlik tespitinin ardından söz alan Ethem Sarısülük’ün avukatı Murat Yılmaz,  olay anıyla ilgili görüntülerin yeniden izlenmesini talep ederek, “Yargıtay, Ankara 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde izlenen görüntüleri yok saymıştır. Yargıtay bu dosyayı ya okumadı, ya da başından attı. Talebimiz, bu görüntüler tekrar sizin huzurunuzda izlensin” dedi.

Sarısülük’ün avukatlarından Kazım Bayraktar da sanık polis Şahbaz’ın tahliye edilmesi kararını eleştirerek, “3 Eylül’de heyet toplandı, Ethem’in katilini salıverdi. Bu sanık, hakimler tarafından cezaevinden kaçırıldı. Sizin mahkemenizden de Şahbaz’ı serbest bırakan hakimler hakkında suç duyurusunda bulunulmasını talep ediyorum” dedi.

Şahbaz’ın avukatları ise, “Terörle mücadele eden askere ve polise hakeret ediliyor. Burada terör propagandası yapılıyor” iddiasında bulundu. Bunun üzerine Sarısülük ailesi ve avukatları tepki gösterdi. Ardından Şahbaz’ın avukatı da “Davanın siyasallaşmamasını istiyorum” diye karşılık verdi.

Daha sonra ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, tanıkların yeniden dinlenmesine yer olmadığına, dava dosyasındaki olay günü görüntü kayıtlarının mahkemece izlenerek tutanak tutulmasını, bilirkişi raporlarının incelenmesine karar verdi.  Şahbaz’ın yeniden tutuklanması yönündeki talebin reddine karar veren mahkeme heyeti  duruşmayı 4 Nisan tarihine erteledi.

‘SİYASİ İKTİDAR TARAFINDAN KORUNUYOR’

Duruşma sonrası adliye önünde yapılan açıklamada konuşan  Avukat Murat Yılmaz, “Ethem’in katili, yargı mekanizmaları ve siyasal iktidar tarafından korunuyor ve aklanacak. Aksaray’a naklinin sebebi de katil Ahmet Şahbaz’ın, bu dosyalardan herhangi bir cezai yaptırımla karşılaşmadan elini kolunu sallayarak mesleğine dönmesini sağlamaktır” dedi. Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfı Sarısülük de adalete artık güvenmediklerini söyleyerek, “Ama toplum burada, avukatları, milletvekilleri hepsi yanımızda, destekliyor. Biz onlara güveniyoruz” diye konuştu. CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi ise “Şimdi biz bugün Aksaray’dayız. Ama Ankara’da yargılama devam ederken de biz Ak-saraydaydık. Çünkü ‘Polise emri ben verdim’ diyen Ak-saray’dı. Emri veren makam Ak-saray, bugün kararı verecek olan makam da Aksaray” dedi. (Aksaray/DHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 11 Ocak 2016 19:37
www.evrensel.net