İstanbul Film Festivali ‘eşsiz bir mücevher’e sahip

İstanbul Film Festivali ‘eşsiz bir mücevher’e sahip

35. İstanbul Film Festivali bu yıl 7-17 Nisan arasında düzenlenecek. Festivalle ilgili ilk sürprizler açıklandı.

Ayşen GÜVEN

35. İstanbul Film Festivali bu yıl 7-17 Nisan arasında düzenlenecek. Festivalle ilgili ilk sürprizler açıklandı: Eleştirmenlerin “Eşsiz bir mücevher” olarak tanımladığı Gabriel Mascaro’nun ikinci filmi ‘Neon Bull’ ile Yunan Kadın Yönetmen Atina Rachel Tsangari’nin erkek dünyasını ti’ye aldığı, İndiewire tarafından yılın en iyi vizyona girmemiş filmi seçilen ‘Şövalye’.

‘SİHİRLİ, RÜYA GİBİ’

‘Neon Bull’, büyülü gerçekliğe doğru kayan, insanlarla hayvanlar arasındaki ilişkiyi incelikle aktaran bir film. Venedik ve ardından Toronto film festivallerinde prömiyerini yaptı, Venedik, Rio, Nantes, Hamburg, Marakeş film festivallerinde ödüller kazandı. Yönetmen Gabriel Mascaro’nun ikinci filmi ‘Neon Bull’, eleştirmenlere göre “Eşsiz bir mücevher”, izleyicilere göre “Sihirli, rüya gibi; bir ülkeyi görmenin, film izlemenin yepyeni bir 
yolu”.

TSANGARİ ERKEK DÜNYASINI Tİ’YE ALIYOR

‘Attenberg’ filminin yönetmeni Atina Rachel Tsangari’nin bol ödüllü son filmi de İstanbul Film Festivali’nde. Londra, Selanik ve Saraybosna festivallerinden ödüllerle dönen ‘Şövalye’ (Chevalier), İndiewire tarafından da yılın en iyi vizyona girmemiş filmi seçildi. Yunan Kadın Yönetmen Tsangari’nin erkek dünyasını ti’ye aldığı film, Ege denizinde bir teknede tatile çıkan 6 erkek arkadaşın “İçimizden en ‘erkek’ hangimiz?” oyununu oynamaya karar vermeleriyle başlıyor. Aralarında ünlü Yunan Şarkıcı Sakis’in de olduğu, sadece erkeklerden oluşan oyuncu kadrosuna, Saraybosna Film Festivali’nde toplu halde en iyi oyuncu ödülü kazandıran ‘Şövalye’, nisanda İstanbul seyircisiyle buluşacak. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 27 Mart 2017 19:02
www.evrensel.net