Fetih 1453 Guardian

Fetih 1453 Guardian'da

Fetih 1453 filmi bugün İngiltere'de yayımlanan Guardian gazetesinin sanat sayfasında kendine yer buldu. Fiachra Gibbons'ın yazdığı yazıda "Türkiye'de hiçbir şey milliyetçilik gibi satmıyor" tespiti yer alırken filmin Başbakan'ın dindar nesil yetiştirme vizyonuyla da örtüştüğü vurgulanıyor.Guardian'ı

Guardian'ın sanat sayfasındaki yazıdan satır başları şöyle:

“Türban ve testosteron dolu "Fetih 1453" milyonlarca Türk’ün kalbindeki milli gururu kabartıp tüm gişe rekorlarını kırdı. Film Türkiye'nin damarlarında hâlâ dünyayı fethedecek kudrette kan dolaştığının teyidi olarak gösteriliyor.
Filmdeki dini öğelerin Başbakan Erdoğan'ın ‘dindar nesil yetiştirme’ vizyonu ile de örtüştüğünü belirten Guardian, okullarda gösterilmesi çağrıları olsa da filmin bazı tarihi gerçekleri çarpıttığı eleştirisinde bulunuyor:
"Sultan safında savaşan Rumlar, duvarları koruyanlardan fazlaydı; son taarruz sabahında askerler arasında Meryem'e dua edenlerin sayısı neredeyse Allah'a dua edenler kadardı."

Gazete, surların altında tünel açarken tekbir getiren lağımcıların ise aslında Sırp gümüş madenlerinden toplanmış Ortodokslar olduğunu belirtiyor.

Filmin Türkiye'de geniş yankı bulup tartışıldığını kaydeden Guardian, şöyle noktalıyor yazıyı: "Türkiye'de hiçbir şey milliyetçilik gibi satmıyor. Filmin 17 milyon dolarlık bütçesini üç kez katlayan filmin yönetmen ve yapımcısı Faruk Aksoy, şimdi Atatürk’ün İngilizleri püskürttüğü Gelibolu hakkında bir film planlıyor. Filmin Churchill'in en parlak tasviri olmayacağına bahse girebilirsiniz." (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net