10 Ocak 2016 16:43

Kocaeli'nde barış yürüyüşüne saldırı: 5 gözaltı

Kocaeli'nde barış yürüyüşüne saldırı: 5 gözaltı

Paylaş

Bölgede yaşanan yasak ve saldırılara dikkat çekmek için Kocaeli'nin Dilovası ilçesinden İzmit'e, HDP Dilovası İlçe Örgütü öncülüğünde barış yürüyüşü gerçekleştirmek isteyen halka polis saldırdı. Aralarında gençlerin ve kadınların da bulunduğu onlarca kişi gözaltına alındı. Saldırı sonrası bir kadın elinde beyaz tülbentiyle saldırıyı protesto etti.

İLÇE EŞ BAŞKANI TARTAKLANDI

Öğle saatlerinde HDP Dilovası İlçe binası önünde toplanan halk, İzmit'e barış yürüyüşü gerçekleştirmek için toplandı. Vatandaşların toplandığı sırada, Çevik Kuvvet ekipleri ve bir TOMA aracı da alana getirildi. Polislerin, toplanan halka eylem ve yürüyüşün izinsiz olduğunu ve dağılmadıkları taktirde müdahalede bulunacağı belirtti. 

Aralarında HDP İl Eş Başkanı Mehmet Akgül, HDP Dilovası İlçe Eş Başkanı Kamuran Onay ve DBP'li yöneticilerin de bulunduğu grup yürümek isteyince polis müdahalede bulunarak gruba saldırdı ve 5 kişiyi gözaltına aldı. 

HDP Dilovası İlçe Eş Başkanı Kamuran Onay'da, barış yürüyüşünü engelleyen polisler tarafından tartaklandı. Onay'a saldıran polisler yoldan geçen araca doğru Onay'ı iterek aracın altında kalmasına sebep vermek istedi. Polisin saldırısı sonrası, İlçe binası önünde oturma eylemi yapan halkla birlikte açıklama yapan Onay, "Kaymakamlık ve İlçe Emniyeti ile görüşme sonrası yürüyüşümüzü ilçe binamız önünde açıklama yaparak sonlandıracağız demiştik. Ancak görülüyor ki, Saray ve hükümetinin talimatıyla İç İşleri Bakanlığı'nın gönderdiği gizli genelge ile yürüyüşümüze ve parti binamız önünde basın açıklamasına izin verilmiyor. Her siyasi parti, izin almaksızın parti binası önünde açıklama yapmaya hakkı vardır. Haksız şekilde gözaltına alınan arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın" ifadelerini kullandı. (Kocaeli/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Ankara Kitap Fuarı'nda Ceylan Yayınları'na yönelik sansür tartışması sürüyor

SONRAKİ HABER

Tank Palet'in özelleştirilmesine karşı 15 bin kişi miting yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa