Van'da 1'i polis 13 kişinin yaşamını yitirdiği baskında infaz şüphesi

Van'da 1'i polis 13 kişinin yaşamını yitirdiği baskında infaz şüphesi

Van’ın Edremit ilçesinde bir eve bu sabah saatlerinde özel harekat timleri tarafından düzenlenen baskında Valilik açıklamasına göre, “1’i polis 12’si  örgüt üyesi” 13 kişi yaşamını yitirdi. 2 polis de yaralandı. Hastaneye kaldırılan 12 kişinin yaşlarının 18-25 arasında olduğu ve çoğunun başından vurulduğu öğrenildi.

Valilik açıklamasına göre polisin teknik ve fiziki takibe aldığı grup Van Gölü yakınındaki 2 katlı bir evde toplandı. Özel harekat polisleri saat 05.30’da operasyon başlattı. Açıklamaya göre operasyon sırasında çıkan ve yaklaşık yarım saat süren çatışmada evde bulunan 12 kişi öldürüldü. Çatışmada özel harekat polisi Önder Ertaş da yaşamını yitirdi. Valilik açıklamasında çatışmanın ardından çok sayıda mühimmat ele geçirildiği öne sürülürken, servis edilen fotoğraflarda sadece bir kişinin yanında bulunan kalaşnikof görüldü. Van Valisi İbrahim Taşyapan, operasyonla ilgili yaptığı açıklamada, “Örgüt mensuplarıyla ilgili ihbar alınmıştı. Tüm çalışmalar tamamlandıktan sonra saat 05.30’da örgüt mensuplarının bulunduğu eve operasyon düzenlendi. Evden polise ateş açılınca 1 polis memurumuz şehit oldu. 12 örgüt mensubu ölü ele geçirildi. 2 polis memurumuz da yaralandı. Operasyonda 12 uzun namlulu silah, 1 Biksi, 1 adet G-3, 30 el bombası, çok sayıda örgütsel doküman ele geçirildi” diye konuştu. Ancak bu silahlara dair bir görüntü yayımlanmadı.

HDP VAN MİLLETVEKİLİ EVRENSEL'E KONUŞTU: BİR POLİS KAYNAĞI 'ÖLDÜRME TALİMATI GELDİ' DEDİ

ÇOĞU KAFASINDAN VURULMUŞ

Van’ın merkez Edremit ilçesi Yeni Mahallesi Kocaeli Parkı’nın hemen karşısında bulunan iki katlı eve düzenlenen operasyonda ölenlerin cenazeleri Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaşı Tıp Merkezi’ne götürüldü.

Hastane morgunda tutulan cenazelerin, 18-25 yaş arasında gençlere ait olduğu öğrenildi.

DİHA’nın haberine göre 12 kişinin çoğu kafasından vuruldu. Sadece bir kişi karnından vurularak yaşamını yitirdi. Çoğunun kafasından vurulmuş olması infaz şüphesini gündeme getirdi.

Yaşamını yitiren ve yaralanan polisler de Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirildi.

Özel harekatçılar hastaneyi ablukaya alırken, tedavi olmak için hastaneye gelen yurttaşlar tek tek kimlik kontrolünden geçirildi.

Edremit ilçesinden Van’a gelen araçlar da polislerce engellenirken, kentin işlek caddelerinin başında gelen Cumhuriyet ve Maraş caddelerine çok sayıda polis konumlandırıldı.

VAN’DA ÖLDÜRÜLENLERİN 9’UNUN KİMLİĞİ NETLEŞTİ

Van’ın merkez Edremit ilçesi Yenimahalle'deki bir eve sabah saatlerinde devlet güçlerinin yaptığı baskında öldürülen 12 gençten 9’unun kimliği netleşti.

ÖLENLERİN KİMLİKLERİ

Fuat Akdemir

Ekrem Mete

Fazıl Kuş

M.Sıdık Orhan

Naim Tekin

Ümit Ürgen

Deniz Aşkan

Ahmet Özer

Şaban Günay

(VAN)

Son Düzenlenme Tarihi: 10 Ocak 2016 18:14
www.evrensel.net
ETİKETLER Van