‘Yasaksız’ mahallede bir gece

‘Yasaksız’ mahallede bir gece

Şerif KARATAŞ
Diyarbakır

Sur içinde sokağa çıkma yasağı 40. gününü geride bıraktı. Sokağa çıkma yasağı 6 mahalleyi kapsamasına karşın yasak fiiliyatta kapsama alanından daha fazla. Yasak neredeyse Suriçi dışındaki mahalleleri ve Yenişehir ilçesinin Ali Emiri caddesine yakın yerleri de kapsıyor. Son olarak Ali Emiri Caddesi’ne yakın bir yerde Eğitim Emekçisi Mevlüde Ketani evinde kurşunların hedefi olmuştu.
Her gün Suriçi’de işitilen silah ve top seslerini, zaman zaman Suriçi üstünden uçan helikopter seslerini Diyarbakır’ın birçok yerinde duymak mümkün. Ve bu sesler artık günlük yaşamın bir parçası olmuş durumda. Patlama seslerinin çok yakından duyulduğu ve kağıt üzerinde yasağın olmadığı İskenderpaşa Mahallesi’nde bir gecenin nasıl geçtiğini görmek için gazetemizin Diyarbakır Muhabiri Fırat Topal’la birlikte mahalleye gidiyoruz. Topal’ın ailesi de bu mahallede oturuyor. Yasağın olduğu 6 mahalle Hançepek olarak da biliniyor. ’90’lı yıllarda köyleri zorla boşaltılan ve Diyarbakır’a yakın il ve ilçelerden gelenlerden oluşuyor. Yoksul bir yer Hançepek. Kuçelerde duvarları birbirine yapışık evlerin çoğu müstakil, çok katlı binalar ise oldukça az.

İskenderpaşa ile Hançepek’i ayıran sınır ise Gazi Caddesi. Gazi Caddesi’ne polis aramasından sonra girilebiliyor. Cadde, Diyarbakır’ın en işlek caddelerinden ve ticaretin kalbi. Caddede esnafın çoğu kapalı. Caddenin sağında ve solunda polis mevzilerini aralıklarla görmek mümkün. Bu hatırlatmalardan sonra İskenderpaşa Mahallesi’ne dönelim.

Akşam saatlerinde mahalleye varıyoruz. Kuçelerden geçiyoruz. İskenderpaşa da yoksul bir mahalle. Gündelik işlerde kazanılan yevmiyelerle geçimlerini sağlıyorlar. Karın erimesiyle, kar sularının olduğu yerlerden geçiyoruz. 3 çocuk annesi Melek Alpaydın’ın ailesi ile kahvaltı yaparken top mermisi isabet etmesi sonucu yaşamını yitirdiği sokağa yakın İskenderpaşa Özgür Yurttaş Derneğine uğruyoruz. Kalabalık. Görevlendirme yapılıyor. Kadın ve erkeklerden oluşan gruplar mahalleye dağılıyor. Evlerin kapıları çalınıyor. Ev sakinlerinin durumu ve yaşanan gelişmelere ilişkin görüşleri soruluyor. Hendeklerle ilgili basında estirilen propagandaya karşın ağırlıklı görüş hendeklerin açılmasına neden olan hükümet ve özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylem ve politikalarını işaret ediyorlar.

‘BASIN OBJEKTİF OLSUN’

İskenderpaşa’dan Lalebey Mahallesi Özgür Yurttaş Derneğine geçiyoruz. Orada içilen çaylar eşliğinde yapılan sohbetin ardından tekrar geri dönüyoruz. Hem gelirken hem de giderken Kuçeler sessiz.  Gördüğümüz insan sayısı da az. Mahalle aralarındaki küçük bakkal dükkanları 4-5 gündür açık. Onların da bir kısmı kepenkleri kapatıyordu gittiğimiz zaman. İskenderpaşa Özgür Yurttaş Derneğine tekrar uğruyoruz. Dernek geç saat olmasına karşın hareketli. Çay ve sigara eşliğinde sohbetler yapılıyor. Derneğin Eş Başkanı Cengiz Ekici ile görüşüyoruz.  

Ekici, ilk olarak yasağın 6 mahalleyi kapsadığını ancak fiili olarak daha geniş bir alanı kapsadığını anlatıyor. Son olarak derneklerinin yakınlarındaki eve düşen ve Melek Alpaydın’ın yaşamına mal olan top mermisini örnek gösteriyor. Ölümle sonuçlanmayan buna benzer birkaç örneği de anlatıyor Ekici. Yurttaşların dayanışmasıyla, mahallelerde mağdurlara iki öğün yemek verdiklerini ifade ediyor. Ekici, 200 kişilik yemeği düzenli vermeye çalıştıklarını anlatıyor. Barışta ısrarcı olduklarını anlatan Ekici, “Ne asker, ne polis, ne gerillanın ölmesini istiyoruz. Son nefesimize kadar barışı savunacağız” diyor.  Basının gelişmeleri çarpıtmasına da tepki gösteren Ekici, objektif haberciliğin yapılması gerektiğini söylüyor. Batıdaki insanların da burada yaşananları görmesi ve gereken tepkiyi göstermesini istiyor.

GECENİN SESSİZLİĞİNİ BOZAN KURŞUNLAR

Özgür Yurttaş Derneğinden ayrıldığımızda saat akşamın onu olmuştu. Biraz ilerledikten sonra bir iki el silah sesi duyduk.  Fırat’ın ailesinin evine gittik. Çay içip sohbet ediyoruz. Saat gece 12’ye doğru gecenin sessizliğini bir iki el silah sesi bozuyor. Önceki gün gece yarısından itibaren başlayan ve akşamın geç saatlerine kadar süren çatışmaların aksine gece biraz daha sakin geçti. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte haberi yazmak için evden çıkıyoruz. Haberi yazdığımız saatlerde ise belirgin bir silah sesi ya da top sesi duymadık...

Son Düzenlenme Tarihi: 10 Ocak 2016 11:20
www.evrensel.net