Gözünüze kış değmesin!

Gözünüze kış değmesin!

Her geçen gün kendisini daha da hissettiren kış mevsimi vücut sağlığının yanı sıra göz sağlığını da yakından etkiliyor. Cilt sağlığından saç bakımına kadar birçok alanda farkındalık olmasına karşın toplumumuzda göz sağlığına yeteri kadar önem verilmediğine dikkat çeken Op. Dr. Alp Kayıran kış mevsiminde göz sağlığını korumanın ipuçlarını verdi.

VÜCUT DİRENCİNİZİ KORUMAYA DİKKAT EDİN  

Soğuk havalarda düşen vücut direnci virüslerin organizmalara yerleşmesini daha da kolaylaştırıyor. Özellikle kış mevsiminde halk arasından göz nezlesi olarak bilinen konjonktivit, gözlerde kızarıklık, sulanma, ışıktan rahatsız olma, çapaklanma ve beyaz akıntı şikayetleriyle ortaya çıkarak hızla salgına dönüşebiliyor. Bu nedenle kış aylarında hem beden, hem de göz sağlığı açıcından vücut direncini korumak ayrıca önem taşıyor.

ELLERİNİZİ SIK SIK YIKAMAYI İHMAL ETMEYİN  

Viral enfeksiyonlar gözün kornea tabakasına etki ederek görme bozuklukları riskini artırabiliyor. Gözlerde enfeksiyonlara bağlı oluşabilecek sorunları önlemek için öncelikle hijyene önem vermek gerekiyor. Gözleri mümkün olduğunca kaşımamak, sürekli tokalaşmaktan kaçınmak ve en önemlisi de elleri sık sık yıkamak enfeksiyondan korunmaya büyük oranda yardımcı oluyor.

SÜREKLİ YANAN KALORİFERLERE DİKKAT  

Kış mevsimi boyunca sürekli yanan kaloriferler, çalışan klimalar ve yeterli miktarda havalandırılmayan ofisler göz sağlığını en çok tehdit eden etkenlerin başında geliyor. Özellikle bu alanlarda yoğun kullanılan bilgisayarlar, göz kuruluğu şikayetlerini de artırıyor. Göz sağlığını korumak için ortamın havalandırılması, nemlendirilmesi ve doktor önerisine göre suni gözyaşı damlalarının kullanılması, göz kuruluğunu gidermek için alınması gereken önlemler arasında yer alıyor.

HAVASIZ ORTAMLAR ENFEKSİYON SEBEBİ  

Özellikle soğuk algınlığına ve boğaz enfeksiyonlarına neden olan adenovirüsler; okul, kreş, işyerleri ve alışveriş merkezleri gibi havasız kalabalık ortamlarda asılı kalarak kolaylıkla salgına dönüşebilen konjonk-tivite neden olabiliyor.

MAKYAJ MALZEMELERİNİZİ PAYLAŞMAYIN

Konjonktivitli hastaların dokunduğu yerlere temas etmek bile hastalığın bulaşmasına neden olabilir. Yüksek bulaşma riski taşıyan viral göz enfeksiyonları özellikle makyaj mal-zemelerinin ortak kullanımıyla salgın haline dönüşebiliyor. Sadece kişisel malzemelerin kullanımı değil, taşıdığı riskin farkına varmadan kozmetik reyonlarında denenen ortak kullanıma açık demo ve tester ürünler de göz sağlığı açışından ciddi anlamda tehdit oluşturabilir. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net