09 Ocak 2016 14:02
Son Düzenlenme Tarihi: 09 Ocak 2016 14:07

Brezilya'da toplu taşıma zammı binleri sokağa döktü

Brezilya'da şehir içi otobüs biletlerine gelen yüzde 10'luk zaman vatandaşları ayağa kaldırdı. Dün sabah başlayan gösterilere akşam saatlerinde polis saldırdı, 17 kişi gözaltına alındı.

Brezilya'da toplu taşıma zammı binleri sokağa döktü

Paylaş

Brezilya’da toplu taşıma araçlarına yapılan yüzde 10’luk zam ülkenin büyük şehirlerinde geniş katılımla protesto edildi. Rio de Janeiro’da binlerce kişi sokaklara inerken, polisler eylemlere saldırdı. Çatışmalarda 17 kişi gözaltına alındı. Benzer gösteriler 2013'te ülkede yaklaşık 200 kente yayılmıştı. Protestocuların hedefinde ise yolsuzluk, kamu hizmetlerindeki yetersizlik ve 2014 Dünya Kupası ile 2016 Olimpiyatlarına harcanan para vardı.

‘BU, HALK PROTESTOSUDUR’
Brezilya’da yılın ilk günlerinde başlayan eylem hızla diğer illerde de yayıldı. Cuma gecesi, São Paulo, Rio de Janeiro ve Belo Horizonte şehirlerinde büyük eylemler gerçekleşti. Gösteride Euronews’e konuşan bir genç, “Biz fiyat artışına karşı mücadele ediyoruz. Bu yüzde 40 zammı ceplerinde hisseden nüfusun büyük çoğunluğunu etkiliyor.” diye konuştu. Sendika liderlerinden Marcelo Schmidt “Bu halk protestosudur. Ne kadar çok insan gelirse o kadar iyi olur. Biz sokaklardan, halktan bu fiyatların düşürülmesi için baskı istiyoruz. Aynen geçtiğimiz yıl yaptığımız gibi.” şeklinde konuştu.

‘KRİZİN FATURASINI FAKİRLER ÖDEMEYECEK’
Dante Rohr, zam geri alınana kadar sokaklardan ayrılmayacaklarını söyledi ve “Siyasi krizin faturasu fakirler ödemeyecek.” dedi. Mariana Nolte ise “Okullar terk edildi. Sağlık sistemimiz krizde. Hükümetimiz ise parayı Olimpiyat oyunları için harcıyor ya da otomotiv sektörüne teşvik veriyor. Toplu taşıma, kaliteli sağlık ve eğitim hizmeti için kaynak mevcut ve bugün biz de bunu talep ediyoruz.” diye konuştu. Luiz Mendes Junior ise Rio'da bir ulaşım mafyasının olduğunu belirterek, “Onlar biraz olsun zarar etmek istemiyor. Otellerdeki partileri için gereken parayı biz ödemek zorundayız. 40 kuruş deyip geçmeyin. Bu bizim için çok para demek.” ifadelerini kullandı.
Son 25 yılın en kötü resesyonuna giren Latin Amerika’nın en büyük ekonomisine sahip Brezilya’da ekim ayında 1.5 milyon kişi işsiz kaldı. Yetkililer ise zammın enflasyon oranının altında olduğunu belirtiyor. Sao Paulo'da otobüs biletleri 3,5 realden 3,8 reale, Rio'da ise 3,4 realden 3,8 reale (yaklaşık 3 lira) yükseldi.

1 MİLYON KİŞİ KATILMIŞTI
2013 yılında yine ulaşım zamlarına karşı başlayan eylemler hükümet karşıtı protestolara dönüşmüştü. Brezilya’nın 100 kadar kentinde düzenlenen hükümet karşıtı protesto gösterilerine bir milyondan fazla kişi katılmıştı. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Antep'te stadyum inşaatında çalışan işçiler eylem yaptı

SONRAKİ HABER

Hurda toplayan Suriyeli işçi iş makinesinin altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa