Hugo Boss'ta direniş devam ediyor

Hugo Boss'ta direniş devam ediyor

Hugo Boss'ta sendikaya üye oldukları için işten atılan işçilerin başlatmış olduğu direniş 3 aya yaklaşırken fabrika önünde açıklama yapan TEKSİF ve İndustrall, işçilerin işe geri alınmasını ve sendikayla masaya oturulmasını istedi.

İzmir'in Gaziemir ilçesinde bulunan Ege Serbest Bölgesi içinde kurulu olan Hugo Boss'ta, TEKSİF Sendikası bir süredir yeniden örgütlenme çalışması yürütüyor. Sendikanın örgütlenme mücadelesine karşı Hugo Boss'un İzmir Yönetimi, uzun süredir çalışan iki işçisini performans gerekçesiyle işten çıkardı. İşten çıkarılan işçilerin Gaziemir Ege Serbest Bölgesi'ndeki direnişi 77 günü doldururken, sendikanın içerideki çalışması da devam ediyor. İçeride bir taraftan sendikalı işçilere de karşı baskı uygulanıyor. İşçilerin vediği bilgilere göre sendikalı işçilerin vardiyaları veya birimleri değiştiriliyor ve işçiler iş atmayla korkutuluyorlar. 

TEKSİF İzmir Şubesi de devam eden sendikal örgütlenmeyle ilgili bugün Serbest Bölge girişinde açıklama yaptı. Fabrika yönetimine seslenen sendika, atılan işçilerin geri alınmasını, sendikalı işçilere uygulanan baskının sonlandırılmasını, kendileri ile masaya oturulmasını istedi. Açıklamaya, Hugo Boss işçilerinin yanı sıra, IndustriALL Genel Sekreteri Yardımcısı Kemal Özcan, Türk İş ve DİSK Ege Bölge Temsilcileri, her iki konfederasyona bağlı sendikaların şube başkanları, yöneticileri, işyeri temsilcileri ve EMEP Yöneticileri katıldı.  Açıklama da sık sık "Hugo Boss İşçisi Yalnız Değildir' ve 'Direnen İşçiler Asla Yenilmez' sloganları atıldı.

'HUGO BOSS İŞÇİSİ SENDİKALI OLACAK'

Basın açıklamasını okuyan TEKSİF İzmir Şube Başkanı Faruk Aksoy, Hugo Boss yönetiminin yasalara ve insan haklarına aykırı tutumunun karşılıksız kalmayacağını belirterek "Örgütlenme çalışmalarımızı hiç bir şekilde engelleyemeyeceksiniz. Hugo Boss işçisi sendikalı çalışmak istiyor ve eninde sonunda sendikalı olacaklar. Ama işverenin tutumu böyle sürerse, Hugo Boss'u tüm dünya sendika düşmanı olarak tanıyacak" dedi. 

'HUGO BOSS'UN TAAHHÜTLERİNE UYUN'

Daha sonra konuşan IndustriALL Genel Sekreteri Yardımcısı Kemal Özcan da ilk olarak Hugo Boss işçilerine seslenerek "Sizin burada göstermiş olduğunuz mücadele, İzmir'in bütün sendikalarını bir araya getirdi. Bu mücadele kazanılana kadar devam edecek" dedi. Hugo Boss İzmir yönetimine de seslenen Özcan şunları dedi "Yaptığınız Anayasal bir suçtur. Hiç bir işçinin sendika seçme hakkını karışamazsınız. En üst düzey yöneticilerinizin ifade ettiği taahhütlere  uymalısınız". Hugo Boss'un üyesi olduğu FLA'ya (Fair Labor Association) da çağrıda bulunan Özcan, İzmir fabrikasının incelenmesini ve sendika düşmanı tutuma karşı  gereğinin yapılmasını istedi. (İzmir/EVRENSEL) 

www.evrensel.net