KOÜ'de "Güncel engeller karşısında kadınlar, haklar ve özgürlükler" paneli

KOÜ'de "Güncel engeller karşısında kadınlar, haklar ve özgürlükler" paneli

Eğitim-Sen Kocaeli Üniversitesi Temsilciliği tarafından "Güncel engeller karşısında kadınlar, haklar ve özgürlükler" paneli gerçekleştirildi.

Panele konuşmacı olarak Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ayşe Durakbaşı ve Kocaeli Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yasemin Özdek katılırken, panelin moderatörlüğünü Kocaeli Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Aynur Özuğurlu üstlendi.

‘LAİKLİK MESELESİ ÖNEMLİ’

Türkiye'de çok hızlı bir değişimin olduğunu belirterek konuşmasına başlayan Prof. Dr. Ayşe Durakbaşı, "Bir dönem söylediğiniz söz, kısa bir süre sonra geçerliliğini yitirebiliyor. Mesela Kemalist modernleşme kadınlara kamusal alanı açtı ama yine de kadınlar erkeklerin ardından ikinci sınıf vatandaş muamelesi gördü. Kadınlarla erkeklerin birlikte varolabilmeleri, aynı ortamda bulunabildikleri bir toplumsal düzenin kurulması bu noktada önemli. Başka önemli bir mesele de laiklik meselesi. Ama şimdi bakıyoruz Diyanet İşleri Başkanlığı bütün hukuk kurallarını yok sayarak dini kuralları kullanıyor. Bu tartışmalar uzun zamandır sürüyor, bugün hala çok daha merkezi bir anlayış devlet eliyle dayatılıyor, din hizmetleri bu durumda yapılıyor" dedi. Her zaman umut olduğunun altını çizen Durakbaşı, üniversitelerde tartışmaları öğretim üyeleri ve öğrenciler olarak sürdürmeye devam edilmesi gerektiğini aktardı.

‘BU BİR GERİLEME DÖNEMİDİR’

Kadın sorununda meselenin sadece erkekler olmadığını ifade eden Prof. Dr. Yasemin Özdek ise, "Kadınları daha iyi bir konuma getirmek isteyen bir devlet politikasıyla karşı karşıya olsaydık, kadın cinayetlerinin çetelesini tutmazdık. Sadece mesele erkekler değil, devletin koruması gerekiyor" dedi. İçinde bulunduğumuz dönemi gerileme dönemi olarak tarifleyen Özdek, "Bütün bunlar kadın-erkek meselesinde yeni bir evreye geçişin göstergesidir. Bu bir gerileme dönemidir, muhafazakar politikalar hayatımızın her alanına girmiş durumda" diye konuştu.

Panel, katılımcıların sorularına verilen cevaplarla son buldu. (Kocaeli/EVRENSEL)

www.evrensel.net