08 Ocak 2016 17:31

Cezaevindeki çocuklara ücretsiz iletişim için kampanya: Çocuklar rüyasını özgürce anlatsın

Cezaevindeki çocuklara ücretsiz iletişim için kampanya: Çocuklar  rüyasını özgürce anlatsın

Paylaş

Damla YELTEKİN
Ankara

Adalet Bakanlığı önünde başlattığı “Mahpus çocukların gönderdiği mektuplardan ücret alınmasın” eylemine izin verilmeyen Zafer Kıraç, eylemine Yüksel Caddesi’nde İnsan Hakları Heykeli önünde devam ediyor. 

Adalet Bakanlığı Ceza Tevkifevleri Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesinde yayımlanan verilere göre 12-18 yaş arası 1705’i tutuklu, 669’u hükümlü toplamda 2 bin 374 mahpus çocuk bulunuyor. Çeşitli insan hakları örgütlerinde görev alan, aynı zamanda Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği Eski Başkanı Zafer Kıraç, Adalet Bakanlığı önünde yaptığı eylemde polis ablukası ile karşılaşmış ardından iki saatlik de olsa eylem yapmasına izin verilmişti. 

Konuyla ilgili görüştüğü bürokratlardan sözlü açıklamalar dışında bir adım görmediğini belirten Kıraç, her iş günü 09.30-12.30 saatleri arasında İnsan Hakları Heykeli’nin önünde cezaevlerinde çocukların yaşadığı travmaları azaltmak için eyleme devam edeceğini belirtti.

‘DERDİMİZ ÇOCUKLAR HAPSEDİLMESİN’

Yaptığı eylemin, sadece mapus çocukların ücretsiz mektup gönderebilmesi için olmadığına dikkat çeken Kıraç, 34 kadar sivil toplum kuruluşu ile birlikte çalıştığını ve en önemli hedefinin çocuk cezaevlerinin kapatılması olduğunu belirtti.

Mahpus çocukların, tıpkı büyükler gibi infaz rejimine tabi tutulduklarını belirten Kıraç, çocukların aileleri ile ayda 3 kapalı 1 açık görüş haklarının olduğunu aktardı. 14 yaşındaki bir mapus çocuğun annesine dokunulmasının engellendiğini dile getiren Kıraç, camın arkasından, tel örgülerin arkasından ailesi ile görüşen çocukların bu durumdan olumsuz etkileneceğini belirtti.

Çocukların yüzde 35’ine ailelerinden para gelmediğini ama mektup göndermek isteyen çocuklardan pul parası istendiğini söyleyen Kıraç, “Adalet Bakanlığı diyor ki; biz bu çocukları rehabilite ediyoruz. Peki sen çocuğun yazacağı mektuptan para neden istiyorsun? Ya da kurduğu bir hayali ailesi ile paylaşacaksa bunun için pul parası istiyorsun. O zaman yalan söylüyorsun. Bu yalandan vazgeç diyorum ben aslında Adalet Bakanlığına.” dedi.

'ÇOCUKLAR TUTUKSUZ YARGILANMALI'

Çocukların cezaevlerinde binbir suçla tekrar tanıştığını ve bu durumun tekrar cezaevlerine girmelerine sebep olduğunu söyleyen Kıraç, çocukların tutuklu yargılanmasından vazgeçilmesi gerektiğini belirtti. Çocukları hapse atmanın son çare olduğunu belirten Kıraç, iyi niyet göstergesi olarak Adalet Bakanlığının çocukların gönderdiği mektuplardan ücret almaması gerektiğini söyledi. Eylemini genişletmek istediğini belirten Kıraç, kargoların da ücretsiz olması ve telefon görüşmelerinin süresinin uzatılması için çalışacaklarını aktardı. 

Change.org sitesinde “Çocuk Mapuslardan Pul Ücreti Alınmasın” başlığı ile bir kampanya da devam ediyor. 

ÇOÇUKLAR 34 SAATİ DARACIK ALANDA GEÇİRDİ

Zafer Kıraç, çocukların ailelerinden uzak cezaevlerine sevk edilmelerinin de ayrı bir cezalandırma yöntemine dönüştüğüne dikkat çekti. Çocukların Van M Tipi Kapalı Cezaevinden Ankara Gençlik ve Çocuk Sincan Kapalı Cezaevine ring aracı ile 34 saat süren bir yolculukla sevk edildiklerini belirten Kıraç, “Ring araçlarının içi birer metre karelik alanlardan oluşur. Özellikle 12-18 yaş arasındaki çocuklar için tahammül edilebilir bir şey değil” dedi. Çocukların mahkemesi nerede ise oradaki cezaevinde kalması gerektiğini, aksi taktirde hem avukatları hem aileleri ile görüşlerinin aksayacağını ifade eden Kıraç, cezaevindeki bir çocuk için aile bağlarının önemini vurguladı.

ÖNCEKİ HABER

Halkların Köprüsü Derneği: Mülteci ölümlerine karşı kapıları açın’

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa