07 Ocak 2016 19:12

Adana Barosu Metin Göktepe’yi unutmadı

Adana Barosu Metin Göktepe’yi unutmadı

Paylaş

Adana Baro Başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık, 20 yıl önce görev başındayken polis şiddetiyle hayatını kaybeden Evrensel Gazetesi Muhabiri Metin Göktepe'yi, ölüm yıldönümünde unutmadı. Çıtırık, yaptığı yazılı açıklamada, "Genç ve gazetecilik mesleğinin henüz başında bir insanın polislerce coplanarak katledilmesinin acısını hala yüreğimizde hissediyoruz. Türkiye'de, maalesef bu tür hukuk ve insanlık dışı uygulamalar nedeniyle vicdanlar kanatılmaya devam ediyor" dedi.

‘DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ ÜZERİNDEKİ BASKILAR SON BULMALI’

Evrensel Gazetesi Muhabiri Metin Göktepe''nin 8 Ocak 1996 tarihinde cezaevinde öldürülen iki tutuklunun cenazesini izlemek için,"Mutlaka ben izlemeliyim arkadaşlar" diyerek gittiği haberde gözaltına alındıktan sonra "gazeteciye özel muamele" diyen polislerce dövülerek  katledildiğini, söyleyen Çıtırık, dönemin İçişleri Bakanı Teoman Ünüsan'ın son gelen bilgiler Metin Göktepe'nin duvardan düşerek öldüğü şeklindedir!" dediğini hatırlatarak  kim olursa olsun insanlara düşünce ve ifadelerinden dolayı uygulanan baskı ve şiddetin son bulması gerektiğini kaydetti."Dönemin içişleri bakanı, savunduğu bu tez çürütülünce Fadime Göktepe'den özür dilemiş, ancak Göktepe'nin annesi bu özrü kabul etmeyerek sorumluların yargılanmasını talep etmiştir” diyen Çıtırık, İlden ile 4 yıl süren davada Şubat 1999 yılında yapılan mahkemeyle alınan kararla 11 memurdan altısına 7 yıl 6 ay hapis cezası verildiğini söyledi. 

‘ÖZLEMLE ANIYORUZ’

Kamuoyunda Rahşan affı diye bilinen afla şartlı tahliyeden yararlanan polisler toplam 1 yıl 8 ay cezaevinde kaldığını söyleyen Çıtırık, “Metin Göktepe gözaltında öldürülmüş gazeteciler içinde katilleri yargılanmış ilk gazetecidir. Ölümünün, 20.yıldönümünde Metin Göktepe'yi rahmet ve saygı ile anıyoruz. Ülkemizde farklı düşünen, muhalif tavır ve yapıda olan gazeteci, yazar ve aydınların sonu maalesef hep aynı oldu. Katledilmek... Göktepe'yi özlemle anıyorum." şeklinde konuştu. (Adana/EVRENSEL)

 

ÖNCEKİ HABER

Bıçak sırtında gazetecilik: Yolsuzluk haberciliği

SONRAKİ HABER

Sri Lanka Sağlık Bakanlığı ölü sayısını 253 olarak düzeltti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa