Göl kıyısına olimpik yüzme havuzu!

Göl kıyısına olimpik yüzme havuzu!

Yusuf YAVUZ
Isparta

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan Kırsal Kalkınma Projeleriyle ilgili çalışmalar kapsamında Isparta’nın Eğirdir ilçesinde yapılması planlanan su sporları merkezi tartışmalara neden oldu. Eğirdir Gölü kıyısındaki Altınkum Plajının uzantısı olan Nafiz Yürekli Koyu’nda yapılmak istenen yarı olimpik yüzme havuzu, çekek yeri, dinlenme alanları ve dersliklerin koydaki doğal yapıyı betonlaştıracağını dile getiren Yrd. Doç. Dr. Erol Kesici, “Kalkınma, yaşamın kalitesini artırmak doğayı ‘taşlaştırmakla’ değil, korumakla olmalıdır. Yaşam kalitesinin standart göstergeleri, sadece zenginlik ve istihdam değildir” diye konuştu. 

Hazırlık aşamasında olan Eğirdir Kırsal Kalkınma Planı’nın üç stratejik hedefinden biri olan ‘Yaşam Kalitesinin Yükseltilmesi’ başlıklı taslakta, Nafiz Yürekli Koyu olarak anılan bölgede ‘Su Sporları Merkezi’ yapılması planlanıyor. Eğirdir Kaymakamlığı, konuyla ilgili halkın yazılı ve sözlü katkılarının alınacağını duyurdu ancak su sporları merkezinin koyda yapılaşmaya yol açacağı endişeleri ilçede tartışma konusu oldu. 

‘SPOR MERKEZİ ALANI BETONLAŞTIRIR’

Konuyla ilgili görüşlerini açıklayan Türkiye’nin önemli göl ekosistemi uzmanlarından Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) Isparta Temsilcisi Yrd. Doç. Dr. Erol Kesici, hazırlık aşamasındaki kırsal kalkınma planının önemli bir çalışma olduğunun altını çizerek, “Plan taslağındaki üç stratejik hedeften biri, ‘yaşam kalitesinin yükseltilmesi’ olarak belirlenmiş. Nafiz Yürekli Koyu, Eğirdir’in en güzel tabiat alanlarından biriydi. Buraya spor merkezinin yapılması, buradaki doğayı, yaşam alanını betonlaştırmak demektir” diye konuştu.  

İlçenin önemli demokratik kitle örgütlerinden biri olan Eğirdir Kent İnisiyatifi de konuyla ilgili çekincelerini kamuoyuyla paylaştı. İlçede tepkilere neden olan plan taslağının çekincelerin giderilerek yeniden biçimlendirilmesi bekleniyor. 

Son Düzenlenme Tarihi: 07 Ocak 2016 00:09
www.evrensel.net