Sur'daki TOKİ planlarına Kışanak'tan tepki: Bu projeler Sur’dan  döner

Sur'daki TOKİ planlarına Kışanak'tan tepki: Bu projeler Sur’dan döner

Diyarbakır’da  Sur’un, Çevre Bakanlığı ve TOKİ tarafından kentsel dönüşüm alanına dahil edileceği iddialarına Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak tepki gösterdi. Kışanak, “Sur’u değiştirmeyi amaçlayan hiçbir planın tutma şansı yoktur. Birileri Sur için plan, projeler hazırlayabilir ama bu planlar Sur’dan geri döner” dedi.

Diyarbakır’ın eski yerleşim yerlerinden Sur’da sokağa çıkma yasağı 2 Aralık’tan bu yana devam ediyor. Yoğun çatışmaların yaşandığı ilçede çoğunluğu tarihi evler olmak üzere birçok alan büyük zarar gördü. Çatışmaların devam ettiği ilçenin kentsel dönüşüm alanına dâhil edileceği iddia edilmişti. Bu duruma tepki gösteren Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak, “Sur’daki yıkımı ve felaketi fırsata çevirmek ahlaki değildir” dedi. Kışanak, “Suriçi tarihi günümüze taşıyan ve geleceğe taşıyan büyük bir insanlık köprüsüdür. Böyle kâğıt özerinden, orayı insansızlaştırmak, orayı sadece ticari merkez haline getirmek Sur’u değiştirmeyi amaçlayan hiçbir planın tutma şansı yoktur. Birileri Sur için plan, projeler hazırlayabilir ama Sur’dan geri döner” diye konuştu.

UNESCO’YA SÖZ VERDİK

“Hiç kimsenin kâğıt üzerinden, kapalı kapılar ardından plan yapıp gelip binlerce yıllık tarihi geçmişi olan kültürel bir miras üzerinde uygulayabileceğini düşünmesin” diyen Kışanak, şöyle konuştu: “Suriçi tarihi günümüze taşıyan ve geleceğe taşıyan büyük bir insanlık köprüsüdür. Böyle kâğıt özerinden, orayı insansızlaştırmak, orayı sadece ticari merkez haline getirme Sur’u değiştirmeyi amaçlayan hiçbir planın tutma şansı yoktur. Birileri Sur için plan, projeler hazırlayabilir ama Sur’dan geri döner. UNESCO’ya ve tüm dünyaya söz verdik. Buradaki dokuyu bozulmadan gelecek insanlara aktıracağız. Sur boş bir arsa değil, Bu Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın işi değil. 8 bin yıllık insanlık tarihinin mekânından bahsediyoruz. Bunun gerçekleşme imkânı yoktur. Sur’da yaşayan hiçbir insan yerini yurdunu terk etmeyecek” 
(Diyarbakır/DİHA)

 

www.evrensel.net