İHD, Antep Cezaevi’ndeki koşulların düzeltilmesini istedi

İHD, Antep Cezaevi’ndeki koşulların düzeltilmesini istedi

İnsan Hakları Derneği (İHD) Antep Şubesi mahpusların durumuyla ilgili basın açıklaması yaptı.  Gaziantep Cezaevi önünde yapılan açıklamaya DBP, HDP, HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul’un yanı sıra tutuklu yakınları da destek verdi.

Eylemde konuşan İHD Antep Şube Yöneticisi Ayşe Erkabalcı, AKP döneminde cezaevlerinde bulunan insanların her geçen gün arttığını belirterek, bunda çatışmalı ortamın etkili olduğunu söyledi. Cezaevlerinde mahsuplara verilen yemeklerin yetersiz ve hijyenden uzak olduğuna dikkat çeken Erkabalcı, “Gaziantep Cezaevi kışın soğuk, yazın sıcak bir cezaevi” dedi. Ailesi Gaziantep’te bulunan mahpus yakınlarının sevk taleplerinin karşılanmadığını belirten Erkabalcı, “Mahpus yakınları kimi zaman eşlerini, çocuklarını, yakınlarını senede ancak bir kez görülebilmektedir. Yani mahpus içinde mahpusluk yaşanmaktadır” dedi.  

SAĞLIK TARAMASI YAPILMALI

Durumu ağır olan hasta tutukluların tahliye edilmemesi sorununun aratarak devam ettiğini dile getiren Erkabalcı, “Ülkemizde 282’si ağır toplam 720 hasta mahpus bulunmaktadır. Cezaevlerinde mahpusların sağlık haklarına erişimleri hukuka uymayan yöntemlerle engellenmektedir” dedi. Hasta mahpusların tedavileri zamanında ve doğru yapılmadığı için cezaevlerinde kanser, tüberküloz, şizofreni ve hepatit hastalıklarının yaygınlaştığını dile getiren Erkabalcı, bugünden itibaren tüm cezaevlerinde genel bir sağlık taramasının yapılmasını istedi.

HASTA MAHPUSLAR TAHLİYE EDİLMELİ

HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul ise sayıları her geçen gün artan hasta mahpusların tahliye edilmesi gerekirken ölüme terk edildiğini söyledi. Hükümete bu tutumdan vazgeçmesi çağrısı yapan Toğrul, hasta tutukluların kendi hayatlarını idame ettirecekleri normal koşullara dönünceye kadar mücadelelerini sürdüreceklerini belirtti. (Antep/EVRENSEL)

www.evrensel.net