Davutoğlu-Bahçeli görüşmesi sonrası MHP'den ilk açıklama: 'Başkanlık olmaz'

Davutoğlu-Bahçeli görüşmesi sonrası MHP'den ilk açıklama: 'Başkanlık olmaz'

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "Yeni Anayasa" gündemli görüşmesi 1 saat 40 dakika sürdü.

Davutoğlu-Bahçeli görüşmesi sonrası açıklama yapan MHP'li Oktay Öztürk,  "Çok geniş bir gündem. Türkiye’nin içinde bulunduğu hassasiyet Başbakan tarafından ifade edildi. Ama asıl konu Anayasa idi. Ve bununla bağlı olarak AB uyum yasaları idi. 2011 yılında üzerinde anlaşılan 60 madde ile ilgili çalışma devam ediyormuş gibi 61. Maddeden devam edilmesi konusunu ilettik. Sayın Başbakan da bu yönde düşünüyor.

İç tüzükteki değişiklikler de gündeme geldi. Bu konudaki komisyonun da kaldığı yerden çalışmaya devam etmesi konusunda temenniler oldu.

BAŞKANLIK SİSTEMİ ZİNHAR OLMAZ

MHP olarak 93 yıllık demokrasi tecrübemizle parlamenter sistemde devam etmek istediğimizi söyledik. Sayın Başbakan da hayır biz başkanlık istiyoruz demedi. Ancak Parlamenter sistemin yürümediğini ve başkanlığı tartışmamız gerektiğini söyledi. Biz her konuyu tartışmaya hazırız. Ancak başkanlık sistemi zinhar olmaz. Bize göre bu sistemde başkanlık sistemini konuşmak lükstür."

Parlamentodaki bütün partilerin eşit sayıda üye vereceği bir komisyon konusunda anlaşıldı. Bu görüş kabul edildi. (HDP konusu) Biz bu konuya flu baktığımızı söyledik ama muhataplarımız şaşı baktığı için bütün partiler dedi. Bu konuda anlaştık.

Görüşmelerde Davuoğlu’ya, Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik ile AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı; Bahçeli’ye ise MHP Genel Başkan Yardımcıları Semih Yalçın ve Oktay Öztürk, MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman ile MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural eşlik etti. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 04 Ocak 2016 16:17
www.evrensel.net