04 Ocak 2016 18:40

‘TEM polisi sen de alış, her yerdeyiz!’

TÜRKİYE Gazeteciler Sendikası (TGS) Kadın ve LGBTİ Komisyonu Jin Haber Ajansı (JINHA) Muhabiri Duygu Erol’un, Diyarbakır Sur ilçesi, Gazi Caddesi’nde haber takibi yaparken, TEM polislerince ölümle tehdit edilmesine karşı bir basın açıklaması yayımladı.

Paylaş

“JINHA muhabirini ölümle tehdit eden polis hemen açığa alınsın. Kadınız, gazeteciyiz; TEM polisi sen de alış, her yerdeyiz!” diyen gazeteciler JINHA, muhabirinin polislerce durdurulduğunu, kimlik tespiti yapıldığını ve TEM polislerinden birinin Erol ve yanındaki iki kişiye “Bana kalsa bu üçünü infaz ederim” ve TEM polisinin Gazeteci Duygu Erol’a “Sen gazeteci değilsin. Utanmıyor musun bu kartı taşımaya” dediğini yazdı.

TGS, hiçbir gazetecinin, polise gazeteciliğini ispat etmek zorunda olmadığını, kimin gazeteci olduğuna TEM polisinin değil, okuyucunun karar verdiğini, abluka altındaki Kürt şehirlerinde canlarını tehlikeye atarak haber yapmaya çalışan gazetecilerden biri olan Duygu’ya yönelik bu tehdidin tüm gazetecilere yapılmış olarak kabul edildiğini söyledi. 

TGS açıklamasını şöyle sonlandırdı: “Duygu’nun kılına gelecek herhangi bir zarardan Diyarbakır Emniyeti sorumludur. Kadın ve LGBTİ gazeteciler olarak, meslektaşımızı ölümle tehdit eden polisin acilen tespit edilerek hakkında işlem yapılmasını istiyoruz. JINHA, ‘Erkekler ne der’ diye düşünmeden yazmaya devam edecek. Gazeteciler, ‘Polis ne der’ diye düşünmeden çalışmaya devam edecek” (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

‘Türkiye’deki kullanıcılar şifrelerini paylaşıyor’

SONRAKİ HABER

Beşiktaş ile Başakşehir 1-1 berabere kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa