Artık hiçbir şey eskisi gibi olmuyor

Artık hiçbir şey eskisi gibi olmuyor

Salih Zeki YAVUZ 
Didim İşçi

Artık 2016 yılındayız ve Didim’de 2015 yılına baktığımızda artık hiçbir şey eskisi gibi olmuyor. Didim’de yıllardan beri demokrasi güçleri, tüm demokratik eylemlerini baskı olmadan sorunsuz olarak gerçekleştirmişti.

Ta ki 2015 yılına girene kadar. Didim ilk kez Suruç eylemi ile tanıştı devletin baskı unsuru olan kolluk kuvvetleriyle...

Daha sonra 1 Eylül Dünya Barış Günü için toplanan barış isteyen kitleyi kolluk kuvvetleri, TOMA ve yığınla çevre illerden getirdiği polislerle önüne barikat kurarak yürüyüşünü engelledi. Devlet baskı unsuru olarak o gün daha güçlü olarak oradaydı. Kocaman bir halka oluşturuldu polisler tarafından ve kitlenin etrafını saran kolluk kuvvetlerinin çemberinde kitle “barış” diye haykırdı.

Son olarak 20 Aralık Pazar günü Diyarbakır Sur ve onun gibi bir çok mahallesinde sokağa çıkma yasağı ilan ederek Kürt halkına yönelik uygulanan zulme karşı sokağa çıkan kitle 1 Eylül’den daha fazla kolluk kuvvetleri ile karşılaştı. Yasal izinler alınmış olmasına rağmen yürüyüşe izin vermeyen kolluk kuvvetleri uygulanan bu zulme hayır diyen kitleye saldırdı. 

Şimdi burada sormak istediğim üç soru var. Bugüne kadar Didim’de polis baskısı olmadan sorunsuz yürüyüş yapılabilmekteydi. Ama daha sonra polis baskısı ile yapılan yürüyüşlerden kitle hem kendini ifade edemedi hem de polis şiddetine maruz kaldı. Devletin baskısı sizce de halkın özgürce kendini dile getirmesine engel değil mi? Polis sözde bu yürüyüşü korumak adına orda bulunuyor. Peki yürümek isteyen kitleye saldırmak nedir? Bizi polisin şiddetinden kim koruyacak?

Bu üç önemli soru bize şunu gösteriyor. Halkın eylemlere kitlesel olarak katılımının az olması ve duyarlılığın yeterince arttırılmış olmaması, devletin baskısını ve polisin bu şiddetini meşrulaştıracaktır. Ve hep kendimizi ifade etmekte sorunlar yaşayacağız. Bunun için daha fazla örgütlenmeli, emek ve demokrasi güçleri cephesini daha fazla güçlendirmeliyiz. Yoksa devletin baskı ve şiddet unsurları giderek artarak bugün Diyarbakır Sur’da yaşananların yarın Didim’de veya şu an görece olarak daha rahat şehirlerde yaşanmayacağının garantisi yoktur.

www.evrensel.net