'Hayatın tamamında söz sahibi olmak istiyoruz'

'Hayatın tamamında söz sahibi olmak istiyoruz'

HDP Ankara İl Kadın Konferansı  bugün gerçekleştiriliyor.

Ankara'nın çeşitli ilçelerinde yapılan konferansların ardından toplanan il konferansı, 15 Ocak'ya yapılacak genel kadın konferasıyla tamamlanacak.

Kadınların siyasetteki yerinin ve kadınlara yönelik saldırıların tartışıldığı konferansın açılış konuşmasını yapan HDP Ankara İl Eş Başkanı Birsen Kaya, “Türkiye tarihinde parlamentoda erkek egemen siyaset o kadar baskın ki kadınlar kendilerini ifade edemez duruma geldiler” dedi. Kadınların siyasete eskiden daha çok girmek zorunda olduklarını belirten Kaya, HDP olarak bu konuda birçok çalışma yaptıklarını dile getirdi. HDP'nin siyasi ve örgütsel gelişimini tartıştığı bir dönemde olduğunu ifade eden Kaya, bu gelişimin öncelikli dinamiğinin de kadınlar olduğunu söyledi. Kaya, kadınların kollektif iradesini bu sürece dahil etmesi gerektiğini belirterek, kadınların daha etkin, daha güçlü bir şekilde erkek egemen siyasette nasıl var olacaklarını tartışacaklarını dile getirdi. Meclis'te ilk defa kadın milletvekili grubu kurduklarını kaydeden Kaya, “HDP, siyasetin erkek silüetini değiştirmek için kadın aklını, iradesini siyasetinin merkezine koyma iddiasıyla yola çıktı. Biz hayatın sadece bir kısmını değiştirmek değil, tamamını değiştirmek, her alanda söz sahibi olmak istiyoruz” dedi.

41 KADIN KATLEDİLDİ

Konferansta divan başkanlığı yapan Songül Erol Abdil ise AKP hükümeti döneminde 90'lı yılları aratmayan günlerin yaşandığını söyledi. Ağustos ayından bu yana bölgede birçok ilçede sokağa çıkma yasakları ilan edildiğine değinen Abdil, “Şu ana kadar bölgede 41 kadın katledildi. Hükümet yetkilileri 'Biz sivilleri ayırıyoruz' diyor. Ancak orada kadınlar ve çocuklar katlediliyor. Dersim'de kadınların karınlardaki bebekleri süngülerle Munzur'a atılıyordu. Bugün de anne karnında bebekler keskin nişancılar tarafından öldürülüyor” diye konuştu. Bölgede sokaklardaki, morglardaki cenazelerin alınmadığını kaydeden Abdil, batı illerinde de kadınların sokak ortasında, evde katledildiklerini ifade etti.

Toplantı basına kapalı şekilde devam ediyor. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net