11 Nisan 2012 20:32

Sol Parti Eş Başkanı Gesine Lötzsch istifa etti

Sol Parti Eş Başkanı Gesine Lötzsch, süpriz bir şekilde partideki bütün görevlerinden istifa ettiğini açıkladı. Parti yönetimine istifa dilekçesini ileten Lötzsch, gerekçe olarak 80 yaşındaki eşinin sağlık durumunun kötüleşmesini gösterdi.Bu ayın sonunda Schleswig-Holstein’de, 13 Mayısta ise Kuzey R

Sol Parti Eş Başkanı Gesine Lötzsch istifa etti

Paylaş

Sol Parti Eş Başkanı Gesine Lötzsch, süpriz bir şekilde partideki bütün görevlerinden istifa ettiğini açıkladı. Parti yönetimine istifa dilekçesini ileten Lötzsch, gerekçe olarak 80 yaşındaki eşinin sağlık durumunun kötüleşmesini gösterdi.

Bu ayın sonunda Schleswig-Holstein’de, 13 Mayısta ise Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde yapılacak seçimler öncesinde verilen istifa kararı ve ardından parti içinde başlayan liderlik tartışmasının partilinin oylarını olumsuz şekilde etkilemesinden endişe ediliyor.

1961’de Demokratik Almanya Cumhuriyeti’nde doğan Lötzsch, 2002 yılından beri Federal Parlamento Milletvekili. Lötzsch, 2010 yılında Junge Welt gazetesi tarafından düzenlenen Rosa Luxemburg Konferansı’na gönderdiği mesajda gelecekte komünizmin kurulacağına dair umutlu olduğunu söylemiş ve bu açıklaması geniş tartışmalara yol açmıştı.
Lötzsch’ün istifası nedeniyle önümüzdeki haziran ayına yapılacak genel kongreye kadar diğer Eş Başkan Klaus Erst, partiyi yönetecek. Kongrede bir kadın ve bir erkek eş başkanın seçilmesi bekleniyor.

Lötzsch, daha önce haziran ayındaki kongrede yeniden aday olacağını açıklarken, Ernst geri çekilebileceğinin mesajını vermişti.

Kongrede Eski Eş Başkan Oskar Lafontaine’nin yeniden aday olabileceği ve partiyi 2013’de yapılacak genel seçimlere götürebileceği ileri sürülüyor. Ancak, Lafontaine, bu konudaki bütün soruları yanıtsız bırakmıştı.

Başka bir senaryo ise Sahra Wagenknecht ve Dietmar Bartsch’in eş başkanlığa getirilmesi yönünde. Ancak bunun gerçekleşmesine pek şans tanınmıyor. (Köln/EVRENSEL)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Suriye'ye müdahale kaosa sürükler

SONRAKİ HABER

Bosna Hersek'in Srebrenitsa şehrindeki maden ocağında göçük: 2 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa