Dosya Ankara'ya gelince serbest bırakıldılar

Dosya Ankara'ya gelince serbest bırakıldılar

Elif Ekin SALTIK
Ankara

Ankara Katliamı sonrası Gaziantep'te bir hücre evine yapılan operasyonda 2'si kadın 4 kişi gözaltına alınmıştı. 'Silahlı DEAŞ terör örgütüne üye olma suçunu işlediklerine dair kuvvetli suç şüphesinin varlığı ve kaçma ihtimallerinin olması' nedeniyle tutuklanan 4 kişiden H. A. ve E. D'nin dosya Ankara Katliamı ana dosyasıyla birleştirildikten sonra serbest bırakıldıkları ifade edildi.  

15 Kasım tarihinde Gaziantep'te IŞİD'in hücre evine yapılan operasyonda Ankara Katliamı bombacılarını Ankara'ya getirdiği söylenen Halil İbrahim Durgun'un kendini patlattığı iddia edilmiş; evdeki 4 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan M. A. ve B. O. 'devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozma', 'örgüt üyesi olma' şuçlarıyla tutuklanırken, Halil İbrahim Durgun'un eşi E. D. ve H. A. örgüt üyesi olma suçuyla tutuklanmıştı. Gaziantep dosyasına gizlilik kararı getirilip dosya Ankara Katliamı ana dosyasıyla birleştikten sonra E. D. ve H. A'nın serbest bırakıldığı dile getirildi. 

'HUKUKİ ANLAMDA SIKINTILI'

Gaziantep'ten görüştüğümüz bir avukat E. D'nin tutukluluk haline Antep'te birkaç defa itiraz edildiğini ancak itirazın kabul edilmediği, dosyanın Ankara'ya gelmesiyle birlikte yapılan itirazla E. D'nin serbest bırakıldığı bilgisini verdi. Serbest bırakılmasının gerekçesine dosyaya verilen gizlilik kararı nedeniyle ulaşılamadığını söyleyen avukat şunları dile getirdi: "Normal şartlarda örgüt üyesi iddiasıyla alınan birisinin bırakılmaması gerekir. E. D'nin hamile olması bir gerekçe değil. Sağlık problemleri nedeniyle bırakılmayan ve yaşamını yitiren birçok kişi var. Etkin pişmanlık durumu varsa da soruşturmanın başında, daha dava açılmadan bu kişinin serbest bırakılması hukuki anlamda sıkıntılı. H. A'nın da dosya Ankara'ya geldikten sonra serbest bırakıldığını öğrendik. Etkin pişmanlıktan yararlanması gibi de bir durum yok. Bu kişilerin örgüt üyesi olduğu şüphesi kuvvetli ise ne gerekçeyle serbest bırakılıyorlar. 

www.evrensel.net
ETİKETLER AntepIŞİD