Somalı madencilerin hakları gasbedildi, sendikacı ‘vicdanım rahat’ dedi

Somalı madencilerin hakları gasbedildi, sendikacı ‘vicdanım rahat’ dedi

Taylan YILDIRIM

Türkiye’nin en önemli kömür havzalarından Soma’da 301 madencinin can verdiği katliamın ardından, geride kalan işçiler adına T. Maden-İş Sendikası’nın firmalarla imzaladığı toplusözleşmenin sır gibi saklanan ayrıntıları ortaya çıktı. Facianın yaşandığı Soma Kömür İşletmeleri ile son günlerde işçi atmaya başlayan İmbat AŞ’de imzalanan sözleşmeye göre, işçilerin günde 3 TL’ye karınlarını doyurmaları istendi. En önemli ihtiyaçları durumundaki gocuk ve ayakkabı hakları elinden alındı. Bir işçiye verilen yıllık ortalama 5 ton kömür yardımının yarısı kesildi. Türk-İş’e bağlı T. Maden-İş Ege Bölge Temsilcisi Recep Satır, yaptığı sözleşmeden dolayı vicdanının rahat olduğunu söyledi.

Madenci katliamının ardından işçilerin ayaklanıp, haklarını savunmadıkları gerekçesiyle yöneticilerinin istifasını istedikleri T. Maden-İş’in 2015- 2018 dönemi için imzaladığı sözleşme 10 binden fazla işçiyi kapsıyor. 

Sözleşme Soma Kömür İşletmeleri AŞ ile 25 Aralık, son günlerde işçi çıkarmaya başlayan İmbat AŞ’de ise 11 Ağustos’ta imzalanmasına karşın sözleşmenin ayrıntılarını, bugüne kadar ne sendika, ne de firma yetkilileri açıklamadı. Sözleşme şartlarını kendilerinden isteyen işçilere de bu anlaşmalar verilmedi. 

İŞÇİLER 3 TL’YE KARINLARINI DOYURACAK

1 Temmuz 2015 ile 30 Haziran 2018 tarihleri arasındaki dönemde geçerli olacak olan sözleşmeye göre, ücretlere yüzde 6 zam yapılırken, sonraki her 6 ay için TÜFE artış oranı belirlendi. İki toplusözleşmenin şartlarına göre Soma Kömür İşletmeleri AŞ işçisine 3 TL, İmbat AŞ ise 3.5 TL yemek yardımı yapmayı kabul etti. Ayrıca iki yılda bir işçilere verilen gocuk ile her yıl verilen ayakkabı yardımları ise kaldırıldı. 

İKRAMİYELER ÜCRETLERE YEDİRİLDİ

İşçinin vasfına göre, önceki sözleşmelerde bulunan yılda üç kez dağıtılan ikramiye hakkı da yeni sözleşmede yer almadı. İkramiyeler aylık ücretlere dağıtılırken, böylece asgari ücretin artışından kaynaklanacak işçi lehine artışın da önüne geçildiği belirtildi. Madenci ailelerinin kış şartları ağır olan ilçede ısınmaları için dağıtılan kömür hakkı için, eskinin aksine, ‘fiilen çalışılan gün sayısı’ şartı konuldu. Bu madde uyarınca da ortalama 5 ton kömür yardımı alan işçilerin, 2.5 ton kömür kaybına uğrayacağı da ifade edildi.

'VİCDANIM RAHAT'

Maden şirketleriyle toplusözleşmeyi yapan tarafta yer alan T. Maden-İş Ege Bölgesi Başkanı Recep Satır ise sözleşme şartlarının, basılan kitapçıklardaki hatalardan dolayı işçilere ulaştırılmadığını savundu. Sözleşmeden dolayı da vicdanının rahat olduğunu vurgulayan Recep Satır, şöyle dedi: “Sözleşme, madde madde bana aittir. Sözleşmeleri saklamıyoruz. İmza atılmış bir şey, Çalışma Bakanlığı’na verilmiş, işçi arkadaşlarımızdan hiçbir şey saklamıyoruz. Kimsenin hakkını hukukunu, işçi arkadaşların elindeki alıp yerine yenisi getirme yetkimiz yok. Alınan bu hakların değerlerini para yardımı olarak şartnameye koyduk. Eleştiriler olacak ama benim toplusözleşmeden dolayı, vicdanım rahat.” 

‘SENDİKA İŞÇİYİ YALINAYAK, BAŞI KABAK BIRAKIYOR’

Sözleşmeleri  tek tek incelediğini belirten CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel şunları söyledi: “Maden kazasından sonra sarı sendika olarak nitelenen, işçinin değil patronun hakkını savunduğu sırada suçüstü yakalanan sendikanın, bu yönlü çalışmalarının ispatı niteliğinde bir sözleşme gördük. Maden şirketlerinin ciroları ve karları kartopu gibi büyüdüğü sırada, patronun seçtirdiği sendika yöneticileri daha kötü sözleşmelere imza atıp, hakkını savunması gereken işçinin değil, patronun yanında yer alıyorlar. İşçinin ayağına verilen ayakkabının dahi kaybedildiği bu sendikacılık anlayışı, işçiyi yalınayak başı kabak bırakıyor.”

ÖLÜM PEŞİN TAZMİNAT TAKSİTLE

301 maden işçisinin hayatını kaybettiği Soma faciası sonrası işten atılan 2832 işçinin tazminatlarının ödenmesinde de büyük bir skandal yaşanmıştı. T. Maden-İş ile Soma AŞ tazminatların 24 taksitte ödenmesi konusunda anlaşmaya varırken, ilk taksit 7 Haziran seimleri öncesi ödenmişti. Diğer ödemelerin tarihleri belli olmazken, işten atılan işçiler alacakları ödenmediği için borç batağına girdi. (İzmir/DHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 28 Aralık 2015 20:33
www.evrensel.net