Barolardan savunmanın üzerindeki baskılara tepki

Barolardan savunmanın üzerindeki baskılara tepki

İSTANBUL Özel Yetkili 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından İstanbul Barosu Başkanı ve Yönetim Kurulu üyesi avukatlara karşı yapılan suç duyurusuna, İzmir ve Ege Baroları tarafından tepki gösterildi.İstanbul Barosu Başkanı Av. Doç. Dr. Ümit Kocasakal ve yönetim kurulu üyeleri, 10. Ağır Ceza Mahkemesinin 6 Nisanda yapılan cels

İSTANBUL Özel Yetkili 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından İstanbul Barosu Başkanı ve Yönetim Kurulu üyesi avukatlara karşı yapılan suç duyurusuna, İzmir ve Ege Baroları tarafından tepki gösterildi.

İstanbul Barosu Başkanı Av. Doç. Dr. Ümit Kocasakal ve yönetim kurulu üyeleri, 10. Ağır Ceza Mahkemesinin 6 Nisanda yapılan celsesine katılmış ve kamuoyunda Balyoz davası olarak bilinen davada savunma hakkının ihlal edildiğini belirterek, mahkemede mahkeme heyetinden bir dizi talepte bulunmuşlardı. Bunun üzerine 10. Ağır Ceza Mahkemesi, söz konusu davranışların mahkemeyi etkilemeye yönelik olduğunu belirterek suç duyurusunda bulunmuştu.

Adliye Binası Baro Biriminde Barolar adına yapılan basın açıklamasında konuşan İzmir Barosu Başkanı Avukat Sema Pektaş, İstanbul Barosu başkan ve yönetim kurulu üyelerinin maruz kaldığı uygulamanın savunma görevinin etkin yapılmasını engelleyen, savunma hakkını kısıtlayan bir uygulama olduğunu ifade etti.

Pektaş, “Avukata söz verilmeyerek duruşmadan çıkarılması, makul bir gerekçe olmaksızın ve orantısız olarak 16 celse, hatta esas hakkındaki savunmaya kadar duruşmalardan men edilmesi gibi uygulamalar, hukuka aykırılığı aşan keyfi ve yasal sorumluluk gerektiren tutum ve uygulamalardır” dedi.  

Pektaş, söz konusu uygulamalarla ilgili HSYK’yı göreve çağırırken, savunmaya ve avukatlara yönelen her türlü hukuka aykırı uygulamalara tepki göstereceklerini ve İstanbul Barosu Başkan ve Yönetim Kurulu ile dayanışma içerisinde olduklarını ifade etti.

Açıklamaya, Manisa, Denizli, Aydın, Uşak, Balıkesir Barolarının temsilcileri ile Barolar Birliği İnsan Hakları Merkezi Başkanı da katıldı. (İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net