Gözaltılar yıldıramaz

Gözaltılar yıldıramaz

Dün sabah saatlerinde yapılan baskınlarla 18 kişinin gözaltına alınması İstanbul Üniversitesi öğrencileri  tarafından protesto edildi. Eyleme Eğitim-Sen üyesi akademisyenler de destek verdi. Beyazıt ana kapı önünde bugün bir araya gelen öğrenciler, gözaltına alınan arkadaşlarının derhal serbest bırakılmasını istedi.

Basın açıklamasını okuyan İstanbul Üniversitesi öğrencisi Gamze Erk, son dönemde yapılan operasyonların dikkat çekici olduğunu belirterek şunları söyledi: “Yapılan operasyonlar AKP Hükümetinin kendisi dışında kalan tüm muhalif kesimleri sindirme ve baskı altına alma politikasındaki ısrarını göstermektedir. Gözaltına alınan arkadaşlarımızdan saatlerdir haber alamadık. Yüzlerce aydını, gazeteciyi, avukatı, öğrenciyi, sendikacıyı hedef alan bu politika, Türkiye’yi bir kapalı cezaevine dönüştürmüştür” dedi.

Yapılan bu saldırıların geçmişten beri süregelen gözaltı terörünün kaynağını oluşturduğunu belirten Erk, “AKP, 8 Marttan önce sendikaların kadın temsilcilerini, Newroz’dan önce Kürt halkının temsilcilerini ve bugün 1 Mayıs sürecinde siyasi partilerin temsilcilerini gözaltına alarak siyaset alanını darlaştırmak istiyor”dedi.

AKP’nin hedefinde üretmek isteyen, politika yapmak isteyen gençlerin olduğunu söyleyen Erk, sözlerini şöyle noktaladı: “ Biz Türkiye gençliği ve akademisyenler olarak ilan ediyoruz ki susmayacağız. Bu gözaltılar bizi yıldıramayacak. Tutuklu gazeteciler ve öğrenciler, aydınlar ve arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.” (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net