İstanbul’da kadınlar ölümleri ve kadınlara yönelik suçları protesto etti

İstanbul’da kadınlar ölümleri ve kadınlara yönelik suçları protesto etti

KJA İstanbul Koordinasyonu, bölgedeki ölümler ve kadınlara yönelik suçlara karşı Bakırköy, GOP ve 1 Mayıs Mahallesinde alanlara çıktı. KJA, Haziran’dan bu yana devlet saldırılarında en az 70 kadın katledildiğini belirterek, tıpkı Rojava’daki gibi kadınların direnişe öncülük edeceğini söyledi.

Kadınlar "kadın katili devlet" sloganı ve "direnmek yaşamaktır" şiarıyla Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda basın açıklaması yaptı. "Kadın katili devlet", "Kadınların öfkesi katilleri boğacak" pankartlarının açıldığı eylemde, kadınlar, devlet tarafından katledilen kadınların fotoğraflarını taşıyarak sık sık, "Jin jiyan azadî", "Kürdistan halkı yalnız değildir" sloganlarını attı.

Eylemde konuşan KJA'lı Gülistan Aydın, Kürdistan'da devam eden savaşın Türkiye'de de kadın bedeni üzerinden sürdürüldüğüne dikkat çekerek, Günay Özarslan, Dilek Doğan, Dilan Kortak, Yeliz Erbay ve Şirin Öter gibi birçok kadının katledilmesini hatırlattı. Başta Sur, Cizre, Nusaybin, Dargeçit, Silopi ve tüm Kürdistan'da devam eden ablukada da birçok kadınının katledildiğini belirten Aydın, katliamlara karşı kadınlara ortak mücadele çağrısında bulundu.

'TÜRKİYE HALKLARI KOBANÊ RUHUYLA DİRENECEK'

KJA üyesi Zerya Erdoğan ise, özyönetim direnişlerinde kadınların öncülük etmesiyle zafere ulaşılacağını ifade ederek, devlet terörüne kadınların karşı çıkmasının önemine işaret etti. Erdoğan, Rojava devrimini de örnek göstererek kadınların burada da direnişe öncülük edeceğini söyledi.

'DEVLETİN KATLETTİĞİ KADIN SAYISI 70'İ AŞTI'

İstanbul'un Gaziosmanpaşa ilçesine bağlı Karayolları Mahallesi'nde ve 1 Mayıs Mahallesi'nde eş zamanlı düzenlenen eyleme çok sayıda kadın katıldı. Karayolları Mahallesi Meydanı'nda bir araya gelen KJA'lı kadınlar devlet şiddeti ile katledilen kadınların fotoğraflarını taşıyarak "Kadın katili devlet" yazılı pankart açtı. Eylemde sık sık "Kürdistan faşizme mezar olacak", "Jin jiyan azadi", "Anaların öfkesi katilleri boğacak" sloganları atıldı.

Perihan Adalmış, özyönetim ilanlarının ardından devletin Sur, Nusaybin, Şırnak, Dargeçit'te kadın ve çocukları katlettiğini hatırlatarak, Haziran'dan bu yana devlet eliyle katledilen kadınların sayısının 70'i aştığını söyleydi. Perihan, “Kürdistan'da kadın ve gençlik öncülüğünde gelişen direnişte Kürt kadınlarını katleden Erdoğan devleti ve onun işbirlikçilerinin zihniyeti hendeklere ve barikatlara gömülmeye mahkumdur" dedi.

1 MAYIS'TA KADINLAR YÜRÜDÜ

1 Mayıs Mahallesi'nde de kadınlar Karakol Durağı'nda bir araya gelerek mahallede yürüyüş düzenledi. "Kadın katili devlet" pankartı açan kadınlar "Kürdistan'da direnen kadınlara bin selam", "Anaların öfkesi katilleri boğacak" sloganları attı. (DİHA)

www.evrensel.net