Demokratik Suriye Güçleri, Kobanê'nin güneyinde IŞİD'e karşı ilerliyor

Demokratik Suriye Güçleri, Kobanê'nin güneyinde IŞİD'e karşı ilerliyor

YPG'nin öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri'nin (QSD), Kobanê'nin güneyinde IŞİD'in kontrolünde bulunan bölgelere yönelik Çarşamba akşamı başlattığı operasyonlar devam ediyor. QSD, şu ana kadar 8 köy ve 15 mezrayı IŞİD'den kurtardı. QSD, Teşrin Barajı'na ulaşarak IŞİD'in Rakka ile Fırat'ın batısındaki Cerablus, Bab ve Minbiç hattı arasındaki bağlantıyı kesmek istiyor.

Dün akşam saatlerinde Arap halkın yaşadığı Seharic Cibal köyü ve çevresi IŞİD'den kurtarılırken, bazı evleri askeri nokta olarak kullanan IŞİD'lilere düzenlenen operasyonlarda çok sayıda IŞİD'li öldürüldü, askeri araçlar ve mühimmat ele geçirildi.

IŞİD'in geniş araziye döşediği mayınlar sebebiyle ilerleyiş kontrollü şekilde devam ederken, ABD'nin öncülüğündeki Koalisyon uçakları da bombardımanla operasyona destek veriyor. Dün, Seharic Cibal köyünden sonra Sahric El Cebad, Ebeydat, Miruha, El Mensiya ve bunlara bağlı 2 mezranın daha kurtarıldığı açıklanmıştı.

QSD'nin bugünkü operasyonlarında 3 köy ve 3 mezra daha kurtarıldı.

Bölgede bulunan ANHA muhabirlerinin verdiği bilgilere göre, el Mensiya köyünün alınmasının ardından Kobanê'ye bağlı Sirrin beldesinin güneyinde bulunan Bîrdam, Tenduşanê, Miwaliyê ve bunlara bağlı 3 mezra daha IŞİD'den kurtarıldı.

Öte yandan Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Yürütme Kurulu Demokratik Suriye Güçleri (QSD)’nin Kobanê’nin güney kırsalında başlattığı hamleyi kutladı.

Açıklamada "MSD Yürütme Kurulu olarak QSD’nin bölgede özgürleştirdiği alanları Suriye halklarına kutluyoruz. Bir kez daha yinelemek istiyoruz, QSD Suriye halklarının umudu ve Suriye krizini çözecek güç olduğunu belirtiyoruz. böylelikle Suriye’de siyasi değişimin kapıları aralanacak ve çeteler Suriye topraklarında bitirilecektir” denildi.

OPERASYON NEYİ AMAÇLIYOR?

QSD Kobanê Sözcüsü Serwan Derwiş, Kobanê'nin güneyine yönelik başlatılan hamlenin Rakka ile Cerablus, Bab ve Minbiç arasındaki hattı keseceği için stratejik önemde olduğunu söyledi.

DİHA'ya konuşan Derwiş operasyona ilişkin şu bilgileri verdi:

"*QSD direniş ruhunu Kobanê, Girê Spî, Hesekê ve Hol'de elde edilen zaferlerden alıyor. Bu kapsamda QSD büyük bir irade oldu. Başlatılan hamlemiz de büyük bir zaferi getirecektir. Amacımız, kısa bir sürede bu hamleyi tamamlamaktır. Büyük bir moralle bu hamleyi başlattık. Demokratik bir Suriye'nin geleceği içi tarihi görevimizi üstlendik. Bu hamlemiz son hamlemiz de olmayacaktır. Hamlelerimiz devam edecektir.

*Bu coğrafyada DAİŞ'in hatlarını parçalayarak, özgürleştirmek istiyoruz. Bu hamle Rakka'nın Minbiç, Cerablus ve Bab (Şehba bölgesi) ile hattını kesecek bir alandır. Bu alandaki Tirşin barajını kullanarak, geçiş yapıyorlar. Bu hattı kesersek, Tabka hattı yalnız kalacak. DAİŞ iki parça olacak. Geliş gidişleri iki yüz kilometre uzayacak. Bu hamle bu yüzden askeri olarak DAİŞ'e karşı stratejik bir hamledir. DAİŞ'in hatlarını birbirinden kesiyoruz.

EKONOMİK DARBE VURACAK

Alanda bulunan Teşrin barajı 5 yıldır önce Nusra sonra DAİŞ işgali altında. Bunca yıldır bu bölge elektriksizdir. Bu elektrik hattı kesildi. Hamleyle birlikte elektrik hatları da DAİŞ'in elinden alınacak ve halkımız daha rahat bir yaşam yaşayacak.

FIRAT'IN ÖTESİNE GEÇMELERİ ZORLANACAK

*Bölge, Fırat'ın ötesine geçişleri için stratejik bir alandır. Bu yolun dışında Fırat'ın ötesine geçmeleri için sadece Tabka'daki baraj yolu kalıyor.

CERABLUS HAMLESİ GELECEK Mİ?

*Bazı esaslarımız var. QSD olarak kararlaşmalarımız var. Zaman ve dönemin ihtiyaçlarına göre hareket ediyoruz. Cerablus, Minbiç neresi olursa olsun DAİŞ'in olduğu tüm alanlar bizim için hedeftir. Şimdi dönemin ihtiyaçlarına göre bu hamle ama yarın süreç onu gerektirirse gidilir. Nerede DAİŞ varsa biz orada onlara karşı direnişimizi sürdüreceğiz. Cerablus ve Minbiç de bunların dışındaki yerlerde hedeftir. Önümüzdeki süreçte, gerekirse suyu da geçerek, halkımızı DAİŞ'in zulmünden kurtaracağız. Bu konuda kimseyi de beklemiyoruz." (DIŞ HABERLER)

Son Düzenlenme Tarihi: 25 Aralık 2015 12:09
www.evrensel.net