Suriye, Cenevre görüşmelerine hazır

Suriye, Cenevre görüşmelerine hazır

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim üçüncü kez yapılcak olan Cenevre görüşmelerine katılmaya hazır olduklarını açıkladı. İsviçre’nin Cenevre kentinde gerçekleştirilecek görüşmelerin 22 Ocak’ta yapılması planlanıyor. Daha önce 2014 başında ve Ekim ayında yapılan görüşmeler sonuçsuz kalmıştı.

PEKİN’DEN CENEVRE AÇIKLAMASI

Pekin’de temaslarda bulunan Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Çinli meslektaşı Wang Yi ile görüşmesi sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkesinin sadece görüşmelere katılmalarına izin verilmeyecek grupların listesini beklediklerini söyledi.

Bu gruplar arasında IŞİD ve el Kaide’nin Suriye’deki kolu olan el Nusra da bulunuyor. Muallim ise muhalefet delegasyonunun listesini gördükten sonra, “hiçbir dış müdahale olmadan” kendi delegasyonlarını belirleyeceklerini söyledi.

ÇİN VE SURİYE 3 İLKEDE ANLAŞTI

Wang da Şam ile muhalifler arasındaki barış süreci için Çin ve Suriye’nin 3 ilke belirlediğini açıkladı. “Yaptığımız en önemli anlaşma, Suriye krizinin çözümünde bu 3 ilkeye bağlı kalınması” diyen Wang, bu ilkelerin neler olduğunu şöyle sıraladı:
“Öncelikle krizin siyasi çözümünün genel gidişatına sıkı sıkıya bağlı kalmamız gerekiyor. İkinci olarak Suriye’nin geleceğine Suriye halkının kendisi karar vermeli. Üçüncüsü de BM taraflar arasında arabuluculuk görevi yapmalı.”

Bu arada Çin Dışişleri Bakanı Wang, ülkesinin Suriye’ye 40 milyon yuanlık (6 milyon dolar) insani yardım yapacağını duyurdu.

BM: ESAD, SÜRECİN PARÇASI OLMALI

BM Genel Sekreter Yardımcısı Jan Eliasson, Suriye halkının 18 ay içinde seçime gitmesinden önce Esad’ın geçiş sürecinin bir parçası olması gerektiğini belirterek, “Esad’ın başkanlığındaki şu andaki hükümetle görüşmelerde bulunmak zorundayız. Aynı zamanda maalesef bir çoğu terörist olan kuvvetli bir muhalefetle de görüşmek zorundayız. Sorun bu geçiş sürecinin ne kadar süreceğidir.” dedi. Eliasson SVT ile yaptığı özel görüşmede “Suudi Arabistan ve İran’ın barış anlaşmasına dahil edilmesi büyük bir ilerlemedir. Bu ülkelerin barış sürecine katılımı ile savaşı körükleyen oksijenin büyük kısmı kesilecektir.” dedi. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net