23 Aralık 2015 20:27

Demokratik Suriye Güçleri, Kobanê'nin güneyinde IŞİD'e yönelik operasyon başlattı

Demokratik Suriye Güçleri (QSD), Kobanê'nin güneyinde yer alan ve IŞİD işgali altında bulunan Tirşin Barajı ve çevresinde ki köylere yönelik operasyon başlattı. QSD Sözcüsü Talal Ali Sülo, operasyonlarının Kobanê’nin güney kırsalında IŞİD işgalinde bulunan tüm bölgeyi güvenlikli hale getirinceye kadar devam edeceğini belirtti.

Demokratik Suriye Güçleri, Kobanê'nin güneyinde IŞİD'e yönelik operasyon başlattı

Paylaş

 Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Güçleri, Kobanê'nin güneyinde yer alan Qereqozak köyü ve Sirrin Kasabası’nın yakınında bulunan IŞİD’in işgali altındaki Tirşin Barajı ve çevresindeki köylere yönelik operasyon başlattı.

IŞİD’in başkent olarak kabul ettiği Raqqa'ya yaklaşık 15 kilometre mesafedeki köyler ve baraj, aynı zamanda IŞİD’in Şehba bölgesinde ki Minbic, Bab ve Cerablus ile bağlantı kurduğu güzergah olarak kullanılıyor.

QSD: KOBANÊ'NİN GÜNEY KIRSALI ÖZGÜRLEŞECEK

Kobanê'nin güneyine yönelik operasyon başlatan QSD Sözcüsü Talal Ali Sülo, operasyonlarının Kobanê’nin güney kırsalında IŞİD işgalinde bulunan tüm bölgeyi güvenlikli hale getirinceye kadar devam edeceğini belirterek, “Tüm Suriye ve Kobanê’nin güneyinde yer alan halkımızdan DAIŞ çetelerinin zorbalığından kendilerini kurtarmamız için bize yardımcı olmaları çağrısında bulunuyoruz” dedi.

Açıklamanın tam metni şöyle:

“Tüm Suriye halklarımıza ve kamuoyuna QSD güçleri Suriye halklarını teröre ve zorbalığa karşı korumak ve Suriye’nin kurtuluşu için oluşturulmuştur. Tek amacımız Demokratik ve çoğulcu bir Suriye’nin inşa edilmesi, adalet, özgürlük ve Suriye halklarının onurunun korunduğu tüm oluşumların meşru haklarını elde ettiği ve kendi kimliği ile düşüncelerini hür bir şekilde varlık cevherine kavuşmasıdır.

Şu dönelerde Suriye’de birçok önemli gelişme yaşanmaktadır. Uluslararası ve bölgesel güçlerin Suriye’ye yönelik mücadeleleri söz konusudur. Bunlara karşılık QSD güçleri olarak teröre karşı Suriye’nin özgürlük ve adalet mücadelesine devam ediyoruz.

Daha öncede halkımıza Suriye topraklarını terör pisliğinden özgürleştireceğimiz sözünü vermiştik. Hesekê’nin güney kırsalında büyük başarılar elde ettikten sonra da kendi komünal ve kadın özgürlükçü çizgimiz temelinde mücadelemize devam edeceğimizi belirtmiştik. Bugün askeri operasyonlarımızın Suriye’de topraklarından bulunan çete güruhunu temizlemek için operasyonlarımızın devam ettiğini duyuruyoruz.
Operasyonlarımızın Kobanê’nin güney kısalını kapsadığını kamuoyuna duyuruyoruz. Bu operasyonumuz Kobanê’nin güney kırsalında DAIŞ çetelerinin işgalinde bulunan tüm bölgeyi güvenlikli hale getirinceye kadar devam edeceğini belirtiyoruz.

Tüm Suriye ve Kobanê’nin güneyinde yer alan halkımızdan DAIŞ çetelerinin zorbalığından kendilerini kurtarmamız için bize yardımcı olmaları çağrısında bulunuyoruz.”

Operasyonda yer alan güçler

Ceyş El-Siwar (Artêşa Şoreşgeran), Yekîneyên Parastina Gel (YPG), Yekîneyên Parastina Jin (YPJ), Lîwa El-Tehrîr, Tabûrên Şems El-Şemal, Meclîsa Leşkerî ya Suryanî, Kombûna Tugayên Cizîrê ve Kombûna Tabûrên Firat-Cerablusê. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Homur’un Dayanışma ödülü Evrensel’e: Alay et, yıkılacaklar

SONRAKİ HABER

TCK 103 Kadın Platformu: İstismarın affı olmaz, kabul etmiyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa